Zemřel francouzský herec Michel Piccoli. Objevil se i ve Ferreriově Velké žranici

Ve věku 94 let zemřel minulý týden v úterý francouzský herec Michel Piccoli, který hrál například ve skandální filmové tragikomedii Marka Ferreriho Velká žranice z roku 1973. O úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na pondělní prohlášení Piccoliho rodiny. Herec během své kariéry ztvárnil široké spektrum rolí, vystupoval často i v ostře satirických a kontroverzních filmech.

Paříž (Aktualizováno: 16:30 18. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský herec Michel Piccoli na archivním snímku ze září 2010 | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Jak uvedl Piccoliho přítel Gilles Jacob, bývalý ředitel mezinárodního filmového festivalu v Cannes, herec zemřel na mrtvici. Zesnul podle něj v rodinném kruhu, nablízku mu byla žena Ludivine Clercová.

Piccoli byl hercem, producentem i režisérem. Objevil se v různých rolích, od svůdníků přes kriminálníky až po papeže, ve více než 170 filmech.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude kratší a v srpnu. Akreditace budou v prodeji od července

Číst článek

Začínal v divadle, na jehož prkna se počátkem osmdesátých let po přestávce vrátil. Ve filmu musel být dlouho rád za epizodní úlohy, což se změnilo poté, co dostal roli v dramatu podle románu Alberta Moravii nazvaném Pohrdání v režii Jeana-Luka Godarda z roku 1963.

Významné bylo pro něj i setkání s Luisem Buňuelem. Z jejich dlouholetého přátelství i spolupráce vzešla řada rolí (Deník komorné, Mléčná dráha či Nenápadný půvab buržoazie). Piccoli se blýskl také ve filmech dalších režisérů - Clauda Sauteta, Clauda Chabrola nebo Louise Malla.

Od léta do podzimu 1989 pobýval herec v Československu při příležitosti natáčení melodramatu Marta a já režiséra českého původu Jiřího Weisse - dramatického a tragického příběhu vztahu a lásky sudetské Němky a Žida na pozadí nacismu za druhé světové války.

V březnu 1977 Piccoli četl spolu s Michaelem Lonsdalem v rámci večera za propuštění Václava Havla v Národním divadle v Chaillot Havlovu jednoaktovku Audience.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme