Zemřel francouzský herec Michel Piccoli. Objevil se i ve Ferreriově Velké žranici

Ve věku 94 let zemřel minulý týden v úterý francouzský herec Michel Piccoli, který hrál například ve skandální filmové tragikomedii Marka Ferreriho Velká žranice z roku 1973. O úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na pondělní prohlášení Piccoliho rodiny. Herec během své kariéry ztvárnil široké spektrum rolí, vystupoval často i v ostře satirických a kontroverzních filmech.

Paříž (Aktualizováno: 16:30 18. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský herec Michel Piccoli na archivním snímku ze září 2010

Francouzský herec Michel Piccoli na archivním snímku ze září 2010 | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Jak uvedl Piccoliho přítel Gilles Jacob, bývalý ředitel mezinárodního filmového festivalu v Cannes, herec zemřel na mrtvici. Zesnul podle něj v rodinném kruhu, nablízku mu byla žena Ludivine Clercová.

Piccoli byl hercem, producentem i režisérem. Objevil se v různých rolích, od svůdníků přes kriminálníky až po papeže, ve více než 170 filmech.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude kratší a v srpnu. Akreditace budou v prodeji od července

Číst článek

Začínal v divadle, na jehož prkna se počátkem osmdesátých let po přestávce vrátil. Ve filmu musel být dlouho rád za epizodní úlohy, což se změnilo poté, co dostal roli v dramatu podle románu Alberta Moravii nazvaném Pohrdání v režii Jeana-Luka Godarda z roku 1963.

Významné bylo pro něj i setkání s Luisem Buňuelem. Z jejich dlouholetého přátelství i spolupráce vzešla řada rolí (Deník komorné, Mléčná dráha či Nenápadný půvab buržoazie). Piccoli se blýskl také ve filmech dalších režisérů - Clauda Sauteta, Clauda Chabrola nebo Louise Malla.

Od léta do podzimu 1989 pobýval herec v Československu při příležitosti natáčení melodramatu Marta a já režiséra českého původu Jiřího Weisse - dramatického a tragického příběhu vztahu a lásky sudetské Němky a Žida na pozadí nacismu za druhé světové války.

V březnu 1977 Piccoli četl spolu s Michaelem Lonsdalem v rámci večera za propuštění Václava Havla v Národním divadle v Chaillot Havlovu jednoaktovku Audience.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme