Kolik Oscarů získal film Amadeus? Vyzkoušejte si, jak dobře znáte tvorbu a život Miloše Formana

Po krátké nemoci zemřel v pátek oscarový režisér českého původu Miloš Forman. Zanechal za sebou takové filmový hity, jako je Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus nebo třeba Hoří, má panenko. Jak dobře znáte Formanovu tvorbu a osobní historii? Vyzkoušejte si ve kvízu, který připravil Radiožurnál.

Connecticut (USA) / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman v Čáslavi | Foto: Michal Trnka

Forman, zdaleka nejúspěšnější český filmař, získal za své snímky dva Oscary, na kontě má i tři Zlaté glóby či francouzského Césara. Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963, prvním celovečerním filmem byl Černý Petr. V Československu pak natočil ještě snímky Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967), které vzbudily mezinárodní ohlas.

Největší slávy se ale Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky – po nepříliš úspěšném snímku Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem. Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus natáčený z velké části v normalizačním Československu ale získal osm Oscarů.

Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).

Anna Duchková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme