Marhoulovo Nabarvené ptáče získalo nominaci na další cenu. V USA se bude ucházet o Satellite Award

Film režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče byl ve Spojených státech nominován na cenu Satellite Award za nejlepší cizojazyčný film. Spolu s ním jsou v letošním 24. ročníku ceny nominovány na různá ocenění tvůrci a herci filmů jako Tenkrát v Hollywoodu, Joker, Rocketman, Irčan nebo Le Mans ´66. O vítězích ceny v oblasti televize a filmu, kterou udílí International Press Academy, by se mělo rozhodnout v únoru 2020.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kategorii s Nabarveným ptáčetem jsou například jihokorejský Parazit, francouzští Bídníci nebo španělská Bolest a sláva. „To je výborná společnost, obrovsky si této nominace vážím,“ uvedl Marhoul.

Film natočený na námět stejnojmenné knihy Jerzyho Kosińského měl světovou premiéru v září na festivalu v Benátkách, kde obdržel cenu studentské poroty. Následně byl promítán na filmovém festivalu v Torontu a měl americkou premiéru na festivalu v Chicagu. Tam dostal cenu za nejlepší kameru Vladimír Smutný. Film rovněž získal na varšavském festivalu filmů s židovskou tematikou koncem listopadu cenu za nejlepší scénář a cenu za nejlepší kameru pro kameramana Smutného.

Snímek vidělo v českých kinech téměř 100 tisíc lidí. Před sebou má kromě dalších festivalů klání o nominaci na cenu Zlatý Glóbus a zároveň s tím na cenu za nejlepší zahraniční film v rámci amerických filmových cen Oscar, kam snímek vyslala Česká filmová a televizní akademie.

RECENZE NA KNIHU NABARVENÉ PTÁČE

  • „Naturalistický román probouzí ty nejhlubší pocity a nutí nás k zamyšlení nad vlivem lidských pudů, nad nenávistí, zlobou, hloupostí a touhou po pomstě. Spousta spisovatelů sice už vylíčila hrůzy války a její působení na děti, ale existuje jen málo děl jako Nabarvené ptáče. Je to děsivý příběh napsaný s upřímností a citlivostí, který vás zasáhne přímo do srdce.“ – Pravda.sk
  • „Úžasné umělecké dílo, oslava vůle jednotlivce k životu. Román, který obohatil literaturu i naše životy. Román, který pohne každým z nás.“ – Miami Herald
  • „Jedno z nejlepších literárních děl… napsané s hlubokou upřímností a citlivostí.“ – Elie Wiesel, The New York Times Book Review

Nabarvené ptáče je dramatický příběh zabývající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Samotné literární dílo budí již od svého vydání v roce 1965 silné kontroverze, i tak se mu ale ve světě dostalo značného věhlasu i mnoha prestižních literárních ocenění.

Podle románu natočil svůj třetí celovečerní snímek český režisér Václav Marhoul. Připravoval ho více než 10 let, z nichž podstatnou část strávil bojem o koupi autorských práv k jeho předloze a sehnání financí na jeho dokončení.

Filmové Nabarvené ptáče není stejně jako kniha lehké dílo. Má necelé tři hodiny, je celé černobílé a skoro se v něm vůbec nemluví – a když už, tak umělým slovanským jazykem mezislovanštinou.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme