Nabarvené ptáče vstupuje se zpožděním do kin v USA. Tamní média jej označují za šokující alegorii války

Do některých kin ve Spojených státech v pátek vstupuje film Václava Marhoula Nabarvené ptáče natočený podle stejnojmenného románu polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského. Snímek, který americká média označují za šokující alegorii války, budou diváci moci zhlédnout také prostřednictvím služby VOD (video on demand, tedy tzv. na vyžádání).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kotlár ve filmu Nabarvené ptáče | Foto: Jan Dobrovský | Zdroj: Bioscop

Autor recenze v listu The Washington Post píše, že drama z období holokaustu je drastický, úžasný, až lehce sadistický a rozhodně silně dojemný film. Připomíná, že při jeho promítání na festivalech v Benátkách a v Torontu diváci, kteří nemohli vydržet scény plné krutosti, opouštěli sál, jako kdyby neznali knižní předlohu, zařazenou časopisem Time na seznam stovky anglickojazyčných románů od roku 1923.

Kameraman Smutný a animátorka Kashcheeva jsou novými členy americké filmové akademie

Číst článek

Černo-bílý snímek, který natočil kameraman Vladimír Smutný, je příběhem malého chlapce, jehož v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do zdánlivého bezpečí vzdálené vesnice.

Podle portálu magazínu Rolling Stone jde o podobenství o odlidšťujícím hororu války. Recenze za pozoruhodný označuje výkon hereckého nováčka Petra Kotlára, představitele chlapce, který prakticky nemluví; veškeré zděšení se tak musí odrážet v jeho obličeji, oči musí zrcadlit jeho utrápenou duši.

Nejlepším filmem loňského roku je Nabarvené ptáče. Marhoulův snímek získal osm Českých lvů

Číst článek

Režisér a scenárista Marhoul diváka nutí zamýšlet se nad tím, co nás žene jednoho proti druhému, tak jako hejno ptáků, které nabarvené ptáče odmítá uznat za své vlastní, uvádí Rolling Stone a poznamenává: „Film je nesmírně náročný. Stejně tak těžké je na něj zapomenout.“

V souvislosti s uzavřením kin kvůli pandemii covidu-19 musely být odloženy zahraniční premiéry Nabarveného ptáčete, včetně té v New Yorku, původně naplánované na duben. V českých kinech film vidělo přes 100 000 diváků.

Snímek byl navržen na cenu Zlatý Glóbus i na cenu za nejlepší zahraniční film v 92. ročníku amerických filmových cen Oscar, žádnou z těchto nominací ale neproměnil. V letošním ročníku filmových cen Český lev snímek Nabarvené ptáče na základě 11 nominací získal osm ocenění včetně toho za nejlepší film. Obdržel také cenu pro nejlepšího režiséra na bělehradském festivalu FEST.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme