Nejlepší komedie roku 2018 podle iROZHLAS: mrtvý diktátor, šest Spider-Manů i bohatí Asiati

Jason Isaacs ve filmu Ztratili jsme Stalina | Zdroj: Cinemart

Rok 2018 byl opět pestrý na filmové komedie. Ty nejlepší podle serveru iROZHLAS.cz zavedly diváky do stalinského Sovětského svazu, na Ostrov odpadků i třeba mezi singapurskou společenskou smetánku.

Megasaki, Moskva a další Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

10. Sorry To Bother You

„Chceš uspět v call centru? Tak musíš použít svůj korporátní bílý hlas,“ poradí Lakeithu Stanfieldovi kolega s tváří Dannyho Glovera. Čím výš ale mladý Afroameričan stoupá na kariérním žebříčku, tím víc se střetává osobně s hrůzami, které se firma snaží před veřejností ututlat — nebo možná ani tolik ne. Společenská satira režiséra Bootse Rileyho uvedl americký festival Sundance, českou premiéru ale neměl.

9. Šíleně bohatí Asiati

Známý námět v dosud neprozkoumaných kulisách. Rachel, Američanka s čínskými kořeny, vyráží se svým přítelem Nickem do Singapuru na svatbu jeho přítele. Až tam ale zjistí, že je Nick potomkem jednoho z místních nejbohatších rodů a že ne všichni jejich vztah schvalují. Šíleně bohatí Asiati strhli poprask tím, že se stali prvním snímkem západní produkce s čistě asijským obsazením po více než 25 letech. Do českých kin se ale nedostal. 

8. Chata na prodej

Frustrovaná maminka, excentrická babička, nemluvný dědeček, vilný soused, trucující dcera v kostýmu medvěda, Němec i skutečný medvěd. To je jen část z postav české komedie, v níž režisér Tomáš Pavlíček dává dohromady tři generace k poslední společné noci na rodinné chatě.

Snímek vstoupil do kin 26. července. Premiéru měl na festivalu v Karlových Varech v sekci Na východ od Západu. Recenzi si můžete přečíst zde.

7. Tully

Distribuce v českých kinech se nedočkal malý snímek s Charlize Theronovou v roli trojnásobné matky, která se na pokraji psychického a fyzického vyčerpání rozhodne přijmout takzvanou noční chůvu. Její setkání s Tully ji připomene život, na nějž kvůli povinnostem mateřství už skoro úplně zapomněla.

6. Noční hra

Soutěživost skupinky přátel v čele s Jasonem Batemanem a Rachel McAdamsovou nabere na intenzitě poté, co se do pravidelného herního večera zaplete skutečná vražda a únos. Diváky přitom potěší, že Noční hra ani na okamžik nepoleví v přívalu zábavy a dějových zákrutů.

Premiéra filmu byla 1. března.

5. Nebezpečná laskavost

Novinka proslaveného tvůrce komedií s ženskými hrdinkami nejspíš znervózní příznivce žánrů. Snímek Nebezpečná laskavost totiž propojuje typický přístup Paula Feiga s prvky krimi thrilleru, a to bez toho, aby byť jen na chvíli ztratil na režisérově citu pro styl či tendenci směřovat příběh na samotnou hranu absurdity. Na své si tak přijdou nejen obdivovatelé dámských kalhotových kostýmků.

Nebezpečná laskavost měla premiéru 25. října. Recenzi si můžete přečíst zde.

4. Ztratili jsme Stalina

Smrt diktátora není zrovna směšným motivem. Alespoň pokud zmatek v řadách nejbližších poradců, který způsobí, stejně jako scenáristé Armando IannucciDavid Schneider a Ian Martin nepostavíte tak, aby byl zcela čitelný v jakékoli politické náladě. Stalin je mrtvý, ať žije nový Stalin.

Snímek vstoupil do kin 5. dubna.

3. Spider-Man: Paralelní světy

Svět komiksových hrdinů dostal s animovaným snímkem Boba PersichettihoPetera Ramseyho a Rodneyho Rothmana nový nádech. Nové pavoučí dobrodružství s podtitulem Paralelní světy spojilo šest verzí Spider-Mana a s nimi i neotřelou animaci, která naplno využívá svých možností a přitom zůstává věrná komiksovému stylu vyprávění.

Spider-Man: Paralelní světy se dostal do kin 13. prosince. Recenzi si můžete přečíst zde.

2. BlacKkKlansman

„Bůh žehnej bílé Americe.“ Režisér Spike Lee se ve své nejnovější tragikomedii pustil do skutečného příběhu afroamerického policisty Rona Stallwortha, kterému se na konci 70. let podařilo infiltrovat rasistickou organizaci Ku-klux-klan. Bolestně nadčasový životopisný snímek je podán s nadsázkou, když se ale náhled před závěrečnými titulky objeví záběry z loňských protestů v Charlottesville, tuhne z toho krev.

BlacKkKlansman uvedl festival v Karlových Varech, od 16. srpna ho mohli vidět diváci i v kinech.

1. Psí ostrov

Druhá stop motion animace filmového mistra symetrie Wese Andersona zavedla diváky na Ostrov odpadků. Tam totiž fiktivní město Megasaki vyhostilo své veškeré psí obyvatelstvo. Andersonova novinka kombinuje vše, co na jeho tvorbě obdivujeme nejvíce – situační a vizuální komedii spolu s tradičně působivým hereckým obsazením – s přídavkem úvahy nad rozdělením společnosti a potřebou komunikace. 

Psí ostrov byl v kinech od 10. května. Recenzi si můžete přečíst zde.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme