Ovlivnil několik generací diváků a posluchačů, vysvětluje Sommerová, proč natočila dokument o Jiřím Suchém

Ve střižně jsem byla v bojové pohotovosti, měla jsem velkou zodpovědnost, říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu režisérka Olga Sommerová, která natočila dokument Jiří Suchý - Lehce s životem se prát. A jak sama říká, je ráda, že Jiřího Suchého film potěšil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovor z karlovarského festivalu s dokumentaristkou Olgou Sommerovou o dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Režisérka Olga Sommerová připomíná, tvorba Jiřího Suchého je velmi rozsáhlá – napsal 1400 textů písní, psal také divadelní hry a další texty. „Musela jsem se rozhodnout, co tam z toho života a z tvorby bude,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor z karlovarského festivalu s dokumentaristkou Olgou Sommerovou o dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Pro ni samotnou měl Jiří Suchý v životě obrovský přínos, jeho písně vnímala od mládí a byl součástí jejího vnímání kulturního prostoru země. „Je to člověk, který ovlivnil několik generací diváků a posluchačů,“ vyzdvihuje.

Zápas s režimem nebyl lehký

Jiřího Suchého také vnímá jako osobnost, která se ctí prošla obdobím normalizace, atakovala ho státní bezpečnost a s komunistickým režimem neustále bojoval. „Hrozně si toho považuji, je to nejenom básník a umělec, ale člověk, který si zachoval svou integritu a bolševikovi se nedal,“ dodává.

Dokument zachycuje i soukromý život umělce – ze všech filmů Olgu Sommerovou pustil Jiří Suchý nejdál, co se týče soukromí.

„Přišly rány osudu, zemřela mu manželka, která byla jeho kolegyní… A pak přišla ta tragédie, že zemřel v roce 1969 Jiří Šlitr,“ říká Olga Sommerová, podle které Jiří Suchý musel překonat mnohé rány osudu.

Dokument Jiří Suchý - Lehce s životem se prát má premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Do běžné distribuce jde film v září.

Vladimír Kroc, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme