Snímek Šarlatán je v užších nominacích na Oscara pro nejlepší mezinárodní film

Ivan Trojan a Juraj Loj ve snímku Šarlatán | Zdroj: Cinemart

Americká Akademie filmového umění a věd v úterý oznámila užší nominace na nadcházející předávání cen Oscar. Mezi patnáct nejlepších mezinárodních filmů se dostalo i životopisné drama Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Animovaný kraťas SH_T HAPPENS se ve své kategorii neprosadil. Finální nominace budou známy v polovině března.

Los Angeles (Aktualizováno: 1:05 10. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie zveřejnila užší nominace v devíti kategoriích: mezinárodní film, celovečerní dokument, krátkometrážní dokument, krátkometrážní animovaný film, krátkometrážní hraný film, masky, vizuální efekty, originální píseň a hudba.

Vedle Šarlatána je ve výběru cizojazyčných filmů také například dánská tragikomedie Chlast, guatemalský thriller La Llorona nebo francouzská Taková láska, které tak upevnily své pozice favoritů po nominacích na Zlaté glóby z minulého týdne.

Dalšími konkurenty jsou pak zástupci Bosny a Hercegoviny, Chile, Hongkongu, Íránu, Mexika, Norska, Pobřeží slonoviny, Rumunska, Ruska, Tchaj-wanu a Tuniska.

Léčitel, nebo podvodník? Snímek Agniezsky Holland schválně předkládá nejasný soud nad Šarlatánem

Číst článek

Český snímek inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška natočila polská režisérka Agnieszka Hollandová podle scénáře Marka Epsteina. V titulní roli se v něm střídají otec a syn Ivan a Josef Trojanovi.

„Dlouho jsme si to studovali každý sám, protože jsme měli takový počáteční ostych, v dobrém slova smyslu,“ popsal Josef Trojan v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz, jak se na roli s otcem připravovali.

„Když se pak začínalo blížit natáčení, vždycky jsme se někde zasekli, třeba v kuchyni, kde na to přišla řeč. Třeba 45 minut, hodinu jsme nad tím strávili. Začali jsme se o tom bavit, když jsme třeba jeli v autě.“

O nominaci se v kategorii ucházely filmy z 93 zemí světa. O tom, kterých pět nakonec získá nominaci na Oscara, budou nyní rozhodovat členové Akademie. K tomu musejí podle stanov zhlédnout všech patnáct snímků v užším výběru.

Finální nominace ve všech kategoriích budou vyhlášeny v pondělí 15. března. Slavnostní předání 93. výročních Cen Akademie je zatím plánované na neděli 25. dubna.

ČEŠI NA OSCARECH

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v té samé kategorii obdržel o dva roky později Jiří Menzel za svůj celovečerní debut Ostře sledované vlaky.

Režisér Miloš Forman získal své dvě Ceny Akademie až v Americe, i když už předtím byl nominován – za Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem v roce 1976, druhý za Amadea o devět let později. Amadeus vynesl ocenění také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.

Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě v roce 2001 Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat a tři roky poté Ondřej Trojan se Želary. Ani jeden ale neuspěl.

Loni o Oscara zabojoval také krátký animovaný snímek Dcera režisérky Darii Kashcheevy. Po úspěších na světových festivalech si odnesl neméně prestižního studentského Oscara.

Zdroj: ČTK

 

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme