EURO 2020

Chorvatsko 0:0 Česko

V Praze začal nejdelší festival krátkých filmů v Česku. Mezinárodní soutěže se účastní dva tuzemské snímky

V pražském kině Světozor ve středu začal festival krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, který se bude konat do 27. června. V mezinárodní soutěži organizátoři uvedou 37 snímků z 29 zemí, mezi kterými budou letos i dva čeští zástupci. Ve dvou programech národní soutěže se představí osm tuzemských filmů. K hlasování o cenách diváků mohou lidé použít platformu www.kviff.tv, na které bude program k dispozici vždy po kinopremiéře zdarma.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část programu se letos věnuje herečce Jenovéfě Bokové | Zdroj: Prague Shorts Festival

„Celkem bude na festivalu pořádaném organizátory filmového festivalu Karlovy Vary uvedeno více než 120 krátkých filmů,“ informovala moderátorská dvojice Simona Babčáková a Jakub Žáček.

Letošní karlovarský festival proběhne na konci srpna. Provázet ho budou zvídavé oči filmového diváka

Číst článek

Festival se uskuteční v pražských kinech, ale také v regionech. Letos se odehraje také on-line na filmové platformě karlovarského festivalu www.kviff.tv, kde mohou diváci také hlasovat o dvou cenách diváků.

V mezinárodní konkurenci bude soutěžit snímek Anatomie českého odpoledne režiséra Adama Martince. Vypráví příběh inspirovaný skutečnou událostí, kdy se v průběhu jednoho letního odpoledne na koupališti ztratili dva chlapci. Druhým zástupcem je rumunsko-český film A tu se zjevil princ režisérky Cristiny Grošanové.

Mezinárodní porota udělí cenu pro nejlepší film, spojenou s finanční odměnou 3000 eur, a dvě zvláštní uznání. Zasednou v ní festivalová dramaturgyně Louise H. Johansenová, filmový publicista Pavel Sladký a filmový scenárista a režisér Ondřej Provazník.

Ve dvou programech národní soutěže se letos představí osm tuzemských filmů, se stopáží do 30 minut vyrobených v roce 2020. Jejich tématem je dospívání, hledání a vnímání sama sebe, ale i otázky spojené s předsudky nebo kulturními a společenskými stereotypy.

Miluju Tě, Pucinko

Český program doplní snímek Jiřího Mádla Miluju Tě, Pucinko, čtyřdílná minisérie, která vypráví o komplikovaném vztahu dvou zubních kartáčků ve světě ochromeném pandemií. Sekce s názvem 5 x Jenovéfa představí pět krátkých filmů, které spojuje jedna z nejvýraznějších současných českých hereček a držitelka Českého lva Jenovéfa Boková.

LABO, pásmo, které pravidelně představuje neotřelé přístupy k formě i vyprávění, se letos poprvé představí jako soutěžní program. Porota, ve které zasednou hudebnice a producentka Sára Vondrášková, sochař a designér Michal Cimala a fotograf Tomáš Souček, udělí jednomu z devíti snímků cenu pro nejlepší experimentální film festivalu.

Dále v programu nebudou scházet ani velmi krátké snímky v soutěžní sekci Ultrashorts, pásmo komediálních snímků Live Forever! nebo tradiční oblíbená Brutal Relax Show plná půlnoční titulů i nekorektního humoru moderovaná Ivanou Veselkovou a Zuzanou Fuksovou.

Retrospektiva režiséra Radua Judeho představí pět jeho krátkých hraných filmů a autobiografický dokument, ve kterém se režisér zamýšlí nad svým tvůrčím životem a uměleckým stylem. Užít si hudební atmosféru na plátně mohou zájemci se snímky v selekci časopisu Fullmoon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme