Do kin míří oceněný snímek torontského festivalu. Sweet Country přivádí western do Austrálie

Westerny známe nejčastěji z prostředí amerických stepí. Film, který od čtvrtka můžete vidět v kinech, ale nabídne australský western. Snímek nazvaný Sweet Country se vrací do 20. let 20. století a sleduje příběh domorodého chovatele dobytka, který zastřelí bělošského majitele stanice. Se svojí ženou pak utíká do vnitrozemí.

Austrálie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze snímku Sweet Country

Ze snímku Sweet Country | Zdroj: Pilot Film

Film Sweet Country natočil režisér Warwick Thornton. Významný podíl na celkovém dojmu z filmu má podle filmového publicisty Pavla Sladkého časové zasazení a prostředí. „Je to vyprahlá krajina, která je nehostinná, která dává minimální prostor lidem k vzájemnému soucitu a shovívavosti. Mají v ní přežít jen ti nejsilnější, je to velmi westernová krajina. Film je také v podstatě australskou obdobou amerického westernu,“ popisuje pro Radiožurnál Sladký.

Snímek vyhrál na prestižním filmovém festivalu v Torontu zvláštní cenu poroty. Pro ni se stal film hluboce emoční metaforou společného boje za důstojnost, jak uvedli porotci v prohlášení. Pavel Sladký ale nesouhlasí.

Upír Nosferatu i Poslední štace. Letní filmová škola představuje snímky německého režiséra Murnaua

Číst článek

„Ten film vůbec nevidím jako spirituální záležitost. Naopak si myslím, že je to velmi zemitá podívaná, ve které dojde i na násilí a ve které postavy rozmýšlejí o tom, jak naložit se svým životem a vztahem k dalším lidem, ať už jsou jakékoli rasy nebo národnosti,“ říká publicista.

I když na karlovarském filmovém festivalu Sweet Country žádnou cenu nedostal, šanci u českého publika podle Sladkého má.

„Je to film, který pro obrazové kvality, proto, jaký prostor dává australské krajině, pro vnitřní drama i proto, že jsou tam vyhraněné osobnosti, zbraně a všechny další žánrové elementy, rozhodně není bez šance u diváků.“ 

Cenu si odnesl režisér Thornton i před necelým rokem z benátského festivalu. Film je inspirovaný skutečným příběhem domorodého muže, který byl v Austrálii skoro před 100 lety zatčen a souzen za vraždu bělocha.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme