'Odešel největší filmař, kterého kdy měla tahle země.' Smrt oscarového režiséra Formana zarmoutila svět

Na smrt oscarového režiséra Miloše Formana reagují na sociálních sítích se zármutkem filmaři, filmoví kritici i fanoušci po celém světě. Režisérovi českého původu bylo 86 let.

Connecticut (USA) / Praha (Aktualizováno: 13:04 14. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman (na fotografii z roku 2000) | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

Zprávu přinesla ráno ČTK, které to oznámila Formanova žena, po deváté hodině středoevropského času ji převzala také mezinárodní agentura Reuters. Kulturní server The Hollywood Reporter poté informaci potvrdil od Formanova agenta. 

Podle ministra kultury v demisi Ilji Šmída byl Forman člověk s osobitým a originálním pohledem na lidské žití, jehož peripetie, absurditu, barevnost i krásu uměl mistrně zachytit. „Je mi úmrtí Miloše Formana nesmírně líto. Mám jeho tvorbu opravdu rád, imponoval mi jako člověk, obdivoval jsem jeho humor, moudrost a invenci. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým,“ uvedl Šmíd.

Filmová publicistka Eva Zaoralová v České televizi prohlásila: ,,Miloš Forman nikdy nedělal filmy na zakázku. Netvořil proto, aby mu z toho kynuly peníze."

Milos, you were my first role model for what a real man was. Against all odds, and a horrified studio, you plucked me from an audition and used your own money to get me bonded and insured, based on my word that I would not do drugs (I did not) Doing a good film is fun but Milos made it a joy. I was so free, so blessed, and so supported. I discovered what being treated like a princess was for the first time. He was always gentle and always brought out my best. I was surrounded by love on both of my films with him, and other than Kurt and Frances, they remain the highest points in my life. Playing for 100k people is awesome but it's nothing compared to being directed by this tender man, who had also seen such hardship growing up - his mother died in Auschwitz and his father rumored to have been killed by the KGB. He was once jailed for going to an Ella Fitzgerald concert along with his best friend, the young playwright (and future Czech President) Václav Havel. He was a genuine auteur and not a baby when it came to casting - zero compromise. I recall on the set of Man on the Moon I was sent into his trailer as he dined over his steak (medium rare), his wine (always Pétrus), and cigar (illegal Cuban) to argue casting Chicago. He wanted me and Bebe Neuwirth and he wasn't budging. I was fighting for a huge popstar and he looked at me with his twinkling, crinkling, tender eyes with a flash of irony - and maybe pissiness - and said, “You tell ME about CASTING, Miss Courtney Love?” I shut my trap then and there. Milos accepted me and my demons. He introduced me to my extended family - Edward, Woody, Danny and the wonderful Jim Carrey. We have lost a cinema giant, my heart goes out to his beautiful and loving wife Martina, their children Jim and Andy, and the rest of his family. To all of us who he put on the map and to all of us who watch Amadeus or Cuckoo’s Nest over and over and over - the joy that man gave was unparalleled only by the joyous way he chose to the joyous way he chose to live his life. Milos, I've told you a million times, but I've never loved a human being the way love and admire you. Purely, joyously and devastated, Your Courtney

Příspěvek sdílený Courtney Love Cobain (@courtneylove),

Nejvýznamnější ocenění pro Miloše Formana:

Oscar, nejlepší režie:

Přelet nad kukaččím hnízdem, 1975

Amadeus, 1984

Zlatý glóbus, nejlepší režie:

Přelet nad kukaččím hnízdem, 1976

Amadeus, 1985

Lid versus Larry Flynt, 1997

Cena BAFTA, nejlepší režie:

Přelet nad kukaččím hnízdem, 1976

César, nejlepší zahraniční film:

Amadeus 1985

Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, 1997

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme