Ideální prostředky a ušlechtilý nápad nestačily. Clooneyho Suburbicon doplácí na přehnané ambice

Z filmu Suburbicon | Foto: Bioscop

Oblíbený americký herec George Clooney si pro svůj nový režijní počin zvolil krvavou komedii podle bratrů Coenových. Do hlavních rolí přitom obsadil neméně oblíbeného Matta Damona a Julianne Moorovou. Ani všechna láska a obdiv k tvůrčímu týmu ale nedokáže překonat fakt, že je Suburbicon docela nuda.

Recenze Suburbicon (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šedesátitisícový Suburbicon je vzorové americké sousedství. Po ulicích se vesele prohánějí děti na kolech a pulty v samoobsluze přetékají lákavými produkty z reklam. Nepovolující úsměv na tváři všech obyvatel pak dává najevo, že jsou díky klidu a pohodě svého městečka připraveni čelit jakýmkoli nástrahám.

Ukáže se však, že jednu věc kompletně bělošské obyvatelstvo opravdu neočekávalo – a to příchod první černošské rodiny.

Věčný svit zatvrzelé mysli. Snímek Milda ukazuje Jakeše jako vitálního dědečka neschopného reflexe

Číst článek

Skutečný děj Clooneyho v pořadí už šestého filmu nicméně začíná až o pár scén později, v posteli malého Nickyho (Noah Jupe). Toho jeho otec (Matt Damon) vyruší od poslechu rozhlasu oznámením, že jsou v jejich domě dva neznámí muži.

Napohled jasná dvojice gangsterů přiváže rodinu (včetně Nickyho na vozík upoutané matky a jejího identického dvojčete, obě zahrané Julianne Moorovou) k židlím v jídelně. Po teatrálním výčtu hrozeb je nato všechny postupně uspí pomocí chloroformu. A zatímco chlapec podléhá jeho účinkům, vyděšeně sleduje, jak jeho maminka dostává té dávky až příliš.

Julianne Moorová a Matt Damon ve snímku Suburbicon | Foto: Bioscop

Mezitím, co se Nicky vyrovnává se smrtí matky a stále podezřelejším chováním otce a tety, se černošská rodina odvedle oddává poměrně normálním činnostem. Matka věší prádlo, syn si hraje na dvorku a otec čte noviny. Obrázek absolutní spokojenosti kazí jen skupina Suburbičanů, která jim před domem buší do poklic a zpívá jižanské písně oslavující otroctví.

Clooneyho paralelní vyprávění je zároveň tím nejzajímavějším a nejzmatečnějším na celém snímku. O rodině Mayersů se totiž kromě jména nic nedozvíme. Pracujeme tak alespoň se stejným množstvím informací jako zbylí obyvatelé, kteří jsou i přesto odhodlaní vyštvat je ze Suburbiconu.

Oscar Isaac ve filmu Suburbicon | Foto: Bioscop

Na jedné straně je xenofobní linka vítaným motivem, a to kvůli své univerzálnosti. Nikoho z diváků asi nenapadne, že by k podobnému incidentu mohlo dojít pouze ve Spojených státech zhruba v 50. letech minulého století a týkalo se výhradně Afroameričanů. Upozadění Mayersovic příběhu navíc podtrhuje absurditu situace, v níž se nacházejí. I přesto se však nejde zbavit dojmu, že struktura celého vyprávění nefunguje.

Sociální komentář ve vedlejší lince totiž sdílí se samotnou zápletkou doslova jen plot mezi domy. Jakkoli je tak záměr v Clooneyho společenské satiře ušlechtilý a důležitý, v rámci krvavé černé komedie, která se před diváky odvíjí ve zbývajících 90 minutách, nedokáže obhájit svou přítomnost. Mimo jiné také proto, že nepřináší nijak radikální ani šokující odhalení.

SUBURBICON: TEMNÉ PŘEDMĚSTÍ
krimi thriller
USA, 2017, 104 min
Režie: George Clooney
Hrají: Matt Damon, Julianne Moorová, Oscar Isaac, Glenn Fleshler a další
Hodnocení: 45 %

Suburbicon ale především doplácí na svou klíčovou ambici, a to na snahu být sebeuvědomělou komedií, která nešetří bizarními momenty a rozlitou krví. A přitom pořádně nezvládne uspokojit příznivce ani jednoho z jmenovaných žánrů. Linka Nickyho rodiny je navíc příliš jednoduchá, aby diváka bavilo ji s napětím sledovat více než hodinu.

Není přitom pravda, že by ve snímku nebyly vtipné momenty. Například jen samotný příchod Oscara Isaaca v roli pojišťovacího agenta patří k nejlepším komediálním scénám filmu. Ačkoli tak klimbající diváky přiměje vrátit svou pozornost k ději, dá jim také falešnou naději, že se po Isaacově odchodu bude dál dít něco zajímavého.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme