Hobbs a Shaw vnáší do filmové série Rychle a zběsile další připitomělou akční zábavu

Dwayne Johnson a Jason Statham ve filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw | Zdroj: Cinemart

Zákony gravitace, času i logiky jdou stranou, když se zástupci plešatých akčních hrdinů z obou stran Atlantského oceánu společně pokouší zachránit svět před neznámou ničivou nákazou.

Recenze Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mám ve zvyku dělat věci, které mi ostatní zakazují. Procházet ohněm. Jezdit na vodních lyžích se zavázanýma očima. Učit se hrát na piano v pokročilém věku,“ pronáší s absurdní vážností postava Jasona Stathama ve Špionovi, parodii na populární akční krimi snímky.

„Jednou jsem sám na sobě použil defibrilátor. Skočil jsem z výškové budovy a použil pouze pláštěnku jako padák. Při dopadu jsem si zlomil obě nohy, ale stále jsem musel předstírat, že jsem jedním z účinkujících v představení Cirque du Soleil.“

Terapie obřadním masakrem. Slunovrat posouvá žánr rozchodového filmu na meditativní zážitek

Číst článek

I když se to v jeho nekončícím zástupu londýnským přízvukem mluvících, arogantních akčních hrdinů nerozlišuje zrovna snadno, Deckard Shaw v nové příběhové odnoži série Rychle a zběsile má ke Stathamově roli z komedie Paula Feiga asi nejblíže. A to nejen proto, že podstatnou část filmu stráví výměnou hašteřivých dohadů s další postavou o tom, který z nich dvou je schopnější zachránit svět.

Snímek Hobbs a Shaw dosahuje podobné úrovně frašky jako Špion. Shawova sestra Hattie (Vanessa Kirbyová) se nechá nakazit neznámou, vnitřnosti tavící látkou. Britský agent proto zahodí své padoušské způsoby a spojí síly s bývalým protivníkem Lukem Hobbsem (Dwayne Johnson). Za pomocí taktik, které zvládli ve společném dětství vymyslet se sestrou (ačkoli její představitelce je o 20 let méně než jemu), se pak pokusí spasit svět. Jediný rozdíl je v tom, že tentokrát o tom Statham pouze nevypráví, ale skutečně se to děje.

Dvojka plešatých svalnatců má 78 hodin, aby dostala nebezpečnou nákazu z Hattie a jako ve správném rychlém a zběsilém příběhu pochopila sílu rodiny. Brixton (Idris Elba), Shawův bývalý parťák a samozvaný černý Superman (podle zabudovaných technologií, které ho ovládají a dávají mu schopnost předvídat údery svých soupeřů), jim to ale nijak neusnadní. Jak totiž hned na začátku prozradí, je to padouch.

Idris Elba ve filmu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw | Zdroj: Cinemart

Filmy ze série Rychle a zběsile už dávno nejsou jen o nelegálních pouličních honičkách v nadupaných automobilech. Hobbs a Shaw, první z dvojice oznámených spin-offů, který by měl v ideálním případě odstartovat vlastní dějovou větev a zároveň posloužit jako první krok k ustanovení filmového univerza (dnes tolik v kurzu), ale asi dosud nejvíce působí jako béčkový odvar Mission: Impossible, který se navíc nebere příliš vážně.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

akční krimi komedie
USA, 2019, 134 min
Režie: David Leitch
Scénář:
Hrají: Dwayne Johnson, Jason Statham, Vanessa Kirbyová, Idris Elba, Eiza Gonzálezová

Hodnocení: 50 %

Elba tak třeba řídí motorku, která se při jízdě dokáže rozložit a zase složit podle potřeby – při největší nouzi ale zvládne jet také úplně sama. Statham nadává Johnsonovi, že když ho vidí, má pocit, jako by mu někdo nablil do očí. A celá jedna montáž je zasvěcená tomu, jak si parta svalovců ťuká pěstmi po dobře odvedené práci.

Snímek si dá větší práci se zapřením fyzikálních zákonů, díky čemuž se hlavní trojici podaří nestrávit časový limit pouze přesuny mezi Anglií, Ukrajinou a ostrovní Samoou, než s počítačovými efekty při jedné z klíčových bitek. Není však pochyb, že David Leitch, režisér prvního Johna Wicka, druhého Deadpoola a jediné Atomic Blonde, akční scénu natočit umí. 

Více než 130minutová stopáž navíc není nejvstřícnější. Hádky mezi Hobbsem a Shawem, hromada popkulturních narážek a dvě překvapivá camea ale celkem obstojně pomůžou tu délku strávit. 

Film proto kromě diváků na Samoi potěší zejména ty, kteří v kině hledají zpestření volného letního času silně nenáročnou zábavou. Ocenit se nicméně musí, že nejnovější přídavek do série Rychle a zběsile zvládne být dvě hodiny rozkročený mezi seriózními detaily na své hrdiny a postavou telefonující z toaletní kabinky, a přitom s unaveným svalstvem úplně nezkolabovat.

Film Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw měl premiéru 1. srpna.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme