Důchodcovští vykukové v Loupeži ve velkém stylu přepadnou banku. Heslo: už nemají co ztratit

Kdo by věřil, že komedie s geriatrickým Morganem Freemanem a Michaelem Cainem, kteří nad rozvařeným tekutým obědem a nejnovější epizodou oblíbené reality show plánují loupež banky, bude tak nenáročným, laskavým a veskrze zábavným počinem? Asi každý, ale i tak…

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Loupež ve velkém stylu | Foto: Freeman Ent.

Se stářím se postavy ve filmu vyrovnávají různě. Když už je jim náhodou dán prostor ukázat se jako charakter překračující archetyp nabručeného starce či moudrého patriarchy, nejčastěji si na stará kolena plní životní sny, vracejí se do mládí nebo přebírají spravedlnost do svých rukou, protože už podle vlastních slov nemají co ztratit. Morgan Freeman si překvapivě stačil zahrát všechny tři typy těchto postav.

'Sorry jako', ale úřadování Mimi šéfa nezaujme děti ani dospělé

Číst článek

V Loupeži ve velkém stylu, remaku komedie z roku 1979 s názvem Ve velkém stylu, představují Joe (Michael Caine), Willie (Morgan Freeman) a Albert (Alan Arkin) typickou trojici kamarádů důchodového věku. Mají své bolavé klouby i pétanque klub, okamžiky připomínající chytání druhé mízy i tajemství, jimiž nechtějí zatěžovat své blízké. Nad finále americké reality show The Bachelorette přizná Joe svým přátelům, že přemýšlí o vyloupení banky.

Joe se totiž nechal inspirovat nedávnou loupeží, která proběhla v jeho bance zrovna, když přišel vyjednávat nepříznivé podmínky své hypotéky. Trojice maskovaných mužů si tehdy odnesla přes milion dolarů bez toho, aby se spustil alarm nebo přijela policie. Joe věří, že by to zvládl taky. Přece jenom, v jeho věku už má jisté zkušenosti. Pohání ho přitom i notná dávka zoufalství. Pokud totiž do 30 dní nesplatí bance úrok, přijde o dům.

Na rozdíl od původního snímku tak není loupení banky pouze vrtochem pasivních stařečků, ale spíše pomstou naštvaných penzistů, kteří mají navíc tu výhodu, že je hraje vysoká herecká liga. Freeman s Cainem skutečně stojí za většinou komediálních i dramatických chvilek, ať je to díky jejich fyzickému herectví nebo bravuře, s jakou pronášejí sarkastické poznámky.

Zároveň je opravdu zábavné sledovat, jak se dědové v teplákovkách cvičí na špičkové bankovní lupiče. A i když pak závěr nikoho příliš nepřekvapí, získá si Loupež ve velkém stylu diváky hlavně tím, jak láskyplně a zároveň sebeironicky uchopí téma stárnutí – bez toho, aby od humoru odbíhal k přehnanému mudrování.

LOUPEŽ VE VELKÉM STYLU
krimi komedie
USA, 2017, 96 min
Režie: Zach Braff
Hrají: Morgan Freeman, Michael Caine, Alan Arkin, Joey King, Matt Dillon
Hodnocení: 60 %

Loupež ve velkém stylu je zkrátka ideálním snímkem na zpříjemnění lenivého večera na gauči, jehož celkovou pohodu nezkazí ani děsivá fotomontáž na plakátu. Navíc u něj nehrozí, že usnete nudou.

Zatímco dobrodružství starších mužů nejsou mezi komediemi nijakou zvláštností, na kvalitní žánrovku, ve které by vystupovaly dovádějící důchodkyně (a nesvlékaly se u toho nutně pro charitativní kalendář), si asi ještě budeme muset počkat.

Do té doby si budeme muset vystačit s přežívajícím archetypem postarší dámy, typ klimakterický diblík, která si brousí zuby na jednu z hlavních postav.

 

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme