Život Horákové v zatmívačkách. Snímek Milada dává hlas hrdince v rouše oběti

Z filmu Milada | Zdroj: Bohemia Motion Pictures

Příchod očekávané Milady do českých kin znovu vyvolává otázku, co je u životopisných snímků důležitější: aby zobrazovaly historické události co nejvěrněji, nebo aby byly zdařilé po umělecké stránce?

Recenze Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Její jméno nesou v Česku dvě desítky ulic, dvě náměstí a jeden sad. Přesto většina lidí neví, čím si své názvy zasloužily. O političce Miladě Horákové se dlouhé roky mluvilo jako o zrádkyni socialistické republiky. Dnes se o ní učí jako o oběti komunismu.

Pokud člověk z vlastní iniciativy nesáhne po knize o jejím životě, málokdy se v historii dostane za vykonstruovaný proces v roce 1950. Přijde tak zcela o působení Horákové v Ústavodárném národním shromáždění, její spolupráci s prezidenty Masarykem a Benešem nebo neúnavný boj za práva žen a svobodu pro všechny.

Vzhledem k tomu, jak silný příběh se s její osobou váže, je až s podivem, že trvalo skoro 70 let a nesčetně dokumentárních děl, než se ho někdo odvážil zadaptovat do filmu. Ještě větším překvapením pak bylo, že se látky chopil zrovna David Mrnka (režisér, scenárista a producent v jedné osobě) ve svém celovečerním debutu.

Vaše, jen Vaše Milada. Režisér filmu o Horákové našel svou hrdinku v dopisech a vzpomínkách dcery

Číst článek

Neméně udivující je přitom i skutečnost, že Mrnka do snímku získal neuvěřitelné české obsazení se zahraničními herci (Izraelkou Ayelet Zurerovou a Američanem Robertem Gantem) v rolích manželů Milady a Bohuslava Horákových.

Dceru Horákových Janu, jejíž první seznámení s matčinými dopisy z pankrácké věznice rámuje celé vyprávění, hrají vedle Taťjany Medvecké také sourozenci Karina a David Rchichevovi. Jiří Vyorálek se po Českém století znovu vžil do kůže Klementa Gottwalda. Vica Kerekes se představí v roli Miladiny mladší sestry Věry, Jaroslav Dulava zase jako její otec Čeněk Král. Alena Mihulová se ve filmu, dá se říct skoro už tradičně, mihne jako hospodyně Marie Švehlové.

A tolikrát avizovaná Aňa Geislerová v roli mladé prokurátorky Ludmily Brožové-Polednová se nakonec za svých pět minut v záběru moc neprosadit nestihne.

Ayelet Zurerová není špatná Horáková, i když se jí někdy zatoulá český přízvuk v angličtině do zvláštních poloh. Ztělesňuje političku jako inteligentní a milující ženu, která měla sílu a odhodlání hrdiny, ale bolest a trápení obyčejného člověka. Jen jí přitom chybí projev hodný charakteru, na jehož bedrech celá ta podívaná stojí.

Mrnka nicméně dělá dobře, když ji nenechává odříkávat emotivní monology, a místo toho volí prostší, lidštější slova. Často přitom čerpá z autentických projevů a osobní korespondence.

Největším průšvihem Milady ovšem není herectví její hlavní hrdinky ani postsynchron v dabované verzi, ale samotný film jako nefunkční celek na sebe navazujících scén. Příběh Horákové totiž působí jako série obrazů, které někdo náhodně vystřihal z jejího života a slepil bez okolků k sobě.

MILADA
životopisné drama
ČR, 2017, 130 min
Režie: David Mrnka
Hrají: Ayelet Zurerová, Robert Gant, Karina Rchichev, Taťjana Medvecká, Vica Kerekes a další
Hodnocení: 50 %

Mrnkův snímek proto působí útržkovitě, nesouvisle, což lze přičíst na vrub i zálibě tvůrců v zatmívačkách. Jako by snad pro někoho bylo příliš těžké spojit záběry tak, aby na sebe přirozeně navazovaly, a tak je místo toho nechal vyznít do tmavé tečky. Čas mezitím pochopitelně plyne (v první části filmu doslova sviští), ale v divákovi se nedaří vybudovat napětí ani emoční investici.

Tím, že se nezdržuje s přílišným vysvětlováním kontextu jednotlivých scén, navíc ztrácí ty, kteří do kina nepřišli už s kompletní znalostí tehdejších reálií a životopisu Horákové.

Na druhou stranu se dá ovšem s čistým svědomím tvrdit, že úspěchem snímku Milada je, že vůbec vznikl a že našel dostatek látky k tomu, aby si mohl dovolit zbytečně nefabulovat. Zůstane tedy jen na divácích, jestli díky tomu vezmou na milost jeho umělecké přešlapy.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme