V cizích rukou by to bylo fiasko. Pod Wrightovou taktovkou lehkovážná poloha Nejtemnější hodiny funguje

Gary Oldman jako Winston Churchill ve filmu Nejtemnější hodina | Zdroj: Cinemart

Gary Oldman za svou kariéru hrál různé role: zlosyna s patkou, zlosyna bez patky, zlosynského páva, kmotra Harryho Pottera, Drákulu. Je skoro poetické, že až snímek s názvem Nejtemnější hodina ho dostal na vítěznou rovinku. Snad ten Zlatý glóbus (a nejspíš i Oscar) vykompenzuje fakt, že ho Churchillova láska k doutníkům stála kolonoskopii.

Recenze Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aniž by se chýlilo k nějakému kulatému výročí, sešly se v uplynulém roce hned tři filmy o záchraně spojeneckých vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku. Zatímco stejnojmenný snímek Christophera Nolana přenesl diváky přímo na místo dění, hořkosladké melodrama Jejich nejlepší hodina a půl ukázala, jak si začínající scenáristka o pár let později snaží poradit s úkolem natočit o Dunkerku propagandistický film.

V Nejtemnější hodině se režisér Joe Wright vrací do doby, kterou už v rámci několika letmých, ale neméně působivých scén navštívil v Pokání. V prequelu Nolanova Dunkerku, jak snímek překřtila řada zahraničních kritiků, ale místo Jamese McAvoye na louce s rozkvetlými máky vidíme Winstona Churchilla (Gary Oldman) v roli nového britského premiéra – a s tím i události, které předcházely zahájení operace Dynamo.

Aaron Sorkin dělá z pokeru napínavý sport. Ve Velké hře je ale sám sobě nepřítelem

Číst článek

Churchill byl v naprosto nezáviděníhodné pozici. Země byla ve válce a vlastní strana jím opovrhovala. Král (Ben Mendelsohn) by na jeho místě nejraději viděl svého přítele vikomta Halifaxe (Stephen Dillane), ten však post odmítl. Francie měla padnout a Churchillovi největší nepřátelé mu radili přistoupit na mírová vyjednávání s Mussolinim a Hitlerem.

V těch několika květnových dnech roku 1940, které Wright zachycuje, se schylovalo k tomu, že se Velká Británie vzdá nacistické říši. A atmosféra Nejtemnější hodiny tomu odpovídá. Jako britský film ovšem ani jednou nemine příležitost vyvážit drama humorem. Jak z učebnice dějepisu vystřižená postava Churchilla-státníka, kterak plamenně hovoří v parlamentu, se tím pádem dostává do přímého kontrastu s Churchillem-člověkem, který jen v rouše Adamově capká ven z koupelny.

A na tom ve své podstatě není nic špatného, protože vážně míněných životopisných snímků vznikne každý rok nesčetně. Joe Wright navíc zvládá se stejnou grácií patos i komedii balancující na hranici frašky.

Nejtemnější hodina by ale nejspíš podobně jako Jejich nejlepší hodina a půl zůstala jen dalším solidním projektem, o kterém se nikdo dvakrát nezmíní, kdyby nebylo Garyho Oldmana v hlavní roli. Herecký chameleon, který má na svém účtu záporáky, animovaná zvířata i špionské šéfy, se totiž v britském ministerském předsedovi naprosto ztrácí.

Že se za nánosem make-upu a pod vycpaným kostýmem skrývá energický herec, na sebe nechává Oldman prozradit pouze v krátkých záblescích. Natolik si přivlastňuje Churchillův lehce shrbený postoj, manýrismy i závislost na doutnících – kvůli čemuž si mimochodem místo bujarých oslav Vánoc naordinoval do pauzy při natáčení kolonoskopii. Pro tuto verzi historie je Oldman brilantním Churchillem – stejně jako byl John Lithgow pro tu svou v The Crown.

NEJTEMNĚJŠÍ HODINA
drama
VB, 2017, 125 min
Režie: Joe Wright
Hrají: Gary Oldman, Lily Jamesová, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomasová a další
Hodnocení: 80 %

Za zmínku nicméně stojí také prostor, který Anthony McCarten nechává ve svém scénáři ženským postavám. Role Clementine Churchillové (Kristin Scott Thomasová) a Elizabeth Laytonové (Lily Jamesová) mohou sice ve filmu o veskrze pánských diplomatických vyjednáváních působit nuceně, Churchillův příběh by však bez nich nebyl kompletní. Jejich přítomnost navíc premiérův charakter zbavuje puncu dějepisné oficiality a polidšťuje ho.

V cizích rukou by nepopiratelná kýčovitost Nejtemnější hodiny pravděpodobně skončila fiaskem. V kombinaci s Wrightovou vyumělkovaností a intenzivním soundtrackem jeho dvorního skladatele Daria Marianelliho ale lehkovážná poloha snímku funguje. S přispěním Oldmanova výkonu se pak Nejtemnější hodina stává nezapomenutelným zážitkem.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme