V cizích rukou by to bylo fiasko. Pod Wrightovou taktovkou lehkovážná poloha Nejtemnější hodiny funguje

Gary Oldman jako Winston Churchill ve filmu Nejtemnější hodina | Zdroj: Cinemart

Gary Oldman za svou kariéru hrál různé role: zlosyna s patkou, zlosyna bez patky, zlosynského páva, kmotra Harryho Pottera, Drákulu. Je skoro poetické, že až snímek s názvem Nejtemnější hodina ho dostal na vítěznou rovinku. Snad ten Zlatý glóbus (a nejspíš i Oscar) vykompenzuje fakt, že ho Churchillova láska k doutníkům stála kolonoskopii.

Recenze Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aniž by se chýlilo k nějakému kulatému výročí, sešly se v uplynulém roce hned tři filmy o záchraně spojeneckých vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku. Zatímco stejnojmenný snímek Christophera Nolana přenesl diváky přímo na místo dění, hořkosladké melodrama Jejich nejlepší hodina a půl ukázala, jak si začínající scenáristka o pár let později snaží poradit s úkolem natočit o Dunkerku propagandistický film.

V Nejtemnější hodině se režisér Joe Wright vrací do doby, kterou už v rámci několika letmých, ale neméně působivých scén navštívil v Pokání. V prequelu Nolanova Dunkerku, jak snímek překřtila řada zahraničních kritiků, ale místo Jamese McAvoye na louce s rozkvetlými máky vidíme Winstona Churchilla (Gary Oldman) v roli nového britského premiéra – a s tím i události, které předcházely zahájení operace Dynamo.

Aaron Sorkin dělá z pokeru napínavý sport. Ve Velké hře je ale sám sobě nepřítelem

Číst článek

Churchill byl v naprosto nezáviděníhodné pozici. Země byla ve válce a vlastní strana jím opovrhovala. Král (Ben Mendelsohn) by na jeho místě nejraději viděl svého přítele vikomta Halifaxe (Stephen Dillane), ten však post odmítl. Francie měla padnout a Churchillovi největší nepřátelé mu radili přistoupit na mírová vyjednávání s Mussolinim a Hitlerem.

V těch několika květnových dnech roku 1940, které Wright zachycuje, se schylovalo k tomu, že se Velká Británie vzdá nacistické říši. A atmosféra Nejtemnější hodiny tomu odpovídá. Jako britský film ovšem ani jednou nemine příležitost vyvážit drama humorem. Jak z učebnice dějepisu vystřižená postava Churchilla-státníka, kterak plamenně hovoří v parlamentu, se tím pádem dostává do přímého kontrastu s Churchillem-člověkem, který jen v rouše Adamově capká ven z koupelny.

A na tom ve své podstatě není nic špatného, protože vážně míněných životopisných snímků vznikne každý rok nesčetně. Joe Wright navíc zvládá se stejnou grácií patos i komedii balancující na hranici frašky.

Nejtemnější hodina by ale nejspíš podobně jako Jejich nejlepší hodina a půl zůstala jen dalším solidním projektem, o kterém se nikdo dvakrát nezmíní, kdyby nebylo Garyho Oldmana v hlavní roli. Herecký chameleon, který má na svém účtu záporáky, animovaná zvířata i špionské šéfy, se totiž v britském ministerském předsedovi naprosto ztrácí.

Že se za nánosem make-upu a pod vycpaným kostýmem skrývá energický herec, na sebe nechává Oldman prozradit pouze v krátkých záblescích. Natolik si přivlastňuje Churchillův lehce shrbený postoj, manýrismy i závislost na doutnících – kvůli čemuž si mimochodem místo bujarých oslav Vánoc naordinoval do pauzy při natáčení kolonoskopii. Pro tuto verzi historie je Oldman brilantním Churchillem – stejně jako byl John Lithgow pro tu svou v The Crown.

NEJTEMNĚJŠÍ HODINA
drama
VB, 2017, 125 min
Režie: Joe Wright
Hrají: Gary Oldman, Lily Jamesová, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomasová a další
Hodnocení: 80 %

Za zmínku nicméně stojí také prostor, který Anthony McCarten nechává ve svém scénáři ženským postavám. Role Clementine Churchillové (Kristin Scott Thomasová) a Elizabeth Laytonové (Lily Jamesová) mohou sice ve filmu o veskrze pánských diplomatických vyjednáváních působit nuceně, Churchillův příběh by však bez nich nebyl kompletní. Jejich přítomnost navíc premiérův charakter zbavuje puncu dějepisné oficiality a polidšťuje ho.

V cizích rukou by nepopiratelná kýčovitost Nejtemnější hodiny pravděpodobně skončila fiaskem. V kombinaci s Wrightovou vyumělkovaností a intenzivním soundtrackem jeho dvorního skladatele Daria Marianelliho ale lehkovážná poloha snímku funguje. S přispěním Oldmanova výkonu se pak Nejtemnější hodina stává nezapomenutelným zážitkem.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme