Ženský pohled v něžných tónech. Oklamaný ukazuje vyspělost Sofie Coppolové

Z filmu Oklamaný | Foto: cinemart

Nic nedokáže pokazit poklidnou atmosféru dívčího internátu víc než příchod zraněného nepřátelského vojáka s tváří Colina Farrella. Režisérka Sofia Coppolová ve svém novém snímku přebírá klasický materiál a mění ho v pastelový obrázek jižanské krásy, války a frustrace.

Karlovy Vary / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během americké občanské války najde Amy (Oona Laurencová) při své cestě mlhavým lesem zraněného Seveřana (Colin Farrell). I když je to nepřátelský voják, Amy se ho jako správná křesťanka rozhodne vzít s sebou zpět do dívčího internátu slečny Farnsworthové (Nicole Kidmanová), kde spolu s dalšími třemi dívkami a učitelkou přečkávají období bojů.

Zahajující snímek Varů Pěkně blbě nehýří humorem. Cennější je jeho sociální tematika

Číst článek

Přítomnost neznámého muže ihned způsobí rozpaky mezi výhradně ženským obyvatelstvem domu. Dívky se předhání v tom, která udělá na desátníka Johna McBurneyho nejlepší dojem – nestydatá Alicia (Elle Fanningová) ho při každé příležitosti svádí pohledem, nejmladší Marie (Addison Riecková) mu zase svěří svou modlitební knihu. Dokonce i zpočátku pruderní učitelka Edwina (Kirsten Dunstová) začne pomalu upouštět od svých upjatých standardů.

John si jejich pozornost jednoznačně užívá. Jak postupně nabývá na síle, omotává si také s vyšší intenzitou většinu dívek kolem svého prstu, až jeho kouzlu pomalu podlehne i stoický prvek domu, sama slečna Farnsworthová.

Hraní z postele

Oklamaný je adaptací stejnojmenného románu Thomase Cullinana, který se už v 70. letech dočkal zpracování s Clintem Eastwoodem v roli desátníka McBurneyho. V podání Coppolové se příběh mnoha změn nedočkal, zcela se ale převrátila jeho forma.

V tradici vypravěčského stylu Coppolové se snímek odvíjí od činností svých ženských protagonistek. Zatímco Eastwood byl hlavním hrdinou první verze Oklamaného, v té druhé Farrell ustupuje do pozadí. Jak sám herec s nadsázkou říká, často je tak odkázán k němému sledování scény z postele.

Obklopen dívkami a ženami, které dlouho neviděly žádného muže, se navíc stává předmětem jejich ženského pohledu a žádostivosti, což se promítá i toho, jak jsou jejich postavy ve snímku zobrazeny. Zatímco ženy jsou sešněrované do korzetů a šatů zakrývajících celou délku končetin, Farrellově vojákovi je věnována nejméně tříminutová scéna, kde skoro nahý leží na posteli, zatímco Nicole Kidmanová pečlivě omývá každý kousek jeho odhaleného těla.

Coppolová nenabízí řešení na dlouhodobě probírané téma objektivizace postav, pouze zajímavým způsobem obrací tradiční postavení rolí v kinematografii.

OKLAMANÝ

historické drama
USA, 2017, 94 min
Režie: Sofia Coppolová
Hrají: Nicole Kidmanová, Kirsten Dunstová, Colin Farrell, Elle Fanningová

Hodnocení: 75 %

Ženský prvek se v typicky Coppolovském jazyce projevuje i v kameře, kdy záběry dostávají něžně pastelový nádech a my v nich sledujeme možná netradičně i takové věci, jako ženské nohy ve vrstvách a vrstvách sukní, jak přecházejí z jednoho místa na druhé. Příběh se před námi odehrává s tíhou mlžného virginského oparu, za všudypřítomného dusotu zbraní a zpoza bohatých stromů.

Ve výsledku se Oklamaný ukazuje jako dramatická jednohubka, ve které v režii vyspělé režisérky sehrává výběr hereckého talentu koncert emocí. Nepotřebují přitom jít dál než k hlavní bráně jednoho koloniálního stavení. U filmu, který ze Sofie Coppolové udělal teprve druhou ženu v historii, jež si z Cannes odnesla cenu za nejlepší režii, pak překvapí pouze to, s jakou lehkostí zvládne v temných okamžicích najít humor.

Oklamaného uvede do českých kin CinemArt od 13. července.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme