Režisér seriálu Jen počkej, zajíci by oslavil 90. narozeniny. Občas zamotal hlavu sovětské cenzuře

Před devadesáti lety se narodil ruský režisér, malíř a animátor Vjačeslav Koťjonočkin. Režíroval legendární seriál Jen počkej, zajíci a dalších snímky, včetně propagandistických.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen počkej, zajíci | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vjačeslav Michajlovič Koťjonočkin se narodil 20. června 1927 v Moskvě. V 60. letech animoval například pohádku Christiana Andersena Divoké labutě. Pohádek je v jeho filmografii víc a samozřejmě animovaných. Zajímavé je, že se v nich objevují různá zvířátka.

V roce 1949 vznikl film Lev a zajíc. Byla to krátkometrážní bajka. O rok později se dostává na plátno vlk, ještě to ale není ten známý vlk z Jen počkej, zajíci. Šlo o další krátký film Jelen a vlk, který vznikl podle básně estonského spisovatele Jakobsona.

Smířil jsem se s tím, že to nebude kronika mé rodiny, říká Zdeněk Svěrák k filmu Po strništi bos

Číst článek

V roce 1967 režíroval propagandistický animovaný snímek Пророки и уроки (Proroci a ponaučení), který vznikl při příležitosti 50. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Zatímco u řady filmů byl v roli animátora, tak u seriálu Jen počkej, zajíci se ujal režie.

Celkem vniklo 20 dílů populárního seriálu. První díl je z roku 1969. Odehrává se na pláži. Druhý je pak z lunaparku. Další díly vznikaly v průběhu 70 a 80. let, dva natočily v 90. let a poslední dva pocházejí z roku 2005. Tou dobou už byl ale Koťjonočkin po smrti. Zemřel v roce 2000. Nové epizody tak dělal jeho syn Alexej Vjačeslavovič Koťjonočkin.

Se seriálem je spojeno několik zajímavostí. Například se vypráví, že výtvarník Svetozar Rusakov se při tvorbě vlka v seriálu Jen počkej, zajíci inspiroval mužem, který ho v roce 1941 předběhl ve frontě na lístky do kina. S Jen počkej, zajíci měla problémy i sovětská cenzura. Obávala se 12. dílu. Ten se odehrává v muzeu, a protože tam vlk skončí zamotaný v koberci na místě mumie faraóna Ramesse, báli se cenzoři protestu egyptské vlády.

Seriál byl velmi populární. Vlk se objevil třeba v reklamě na amatérské kamery z roku 1976. V roce 1988 vydala sovětská pošta známku v ceně pěti kopějek s obrázkem vlka a zajíce. Vznikly i elektronické hry, v jedné vlk chytá vajíčka. Možná jste také takovou hru doma měli.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme