Představitelé Romea a Julie z filmu z roku 1968 žalují Paramount kvůli nahé scéně. Soudí se o 11 miliard

Představitelé Romea a Julie z úspěšného stejnojmenného filmu Franka Zeffirelliho z roku 1968 podali žalobu na filmovou společnost Paramount kvůli intimní scéně, v níž se objevili nazí. Podle časopisu Variety se nyní 72letý Leonard Whiting a jeho rok mladší herecká kolegyně Olivia Husseyová u soudu v Santa Monice snaží získat více než 500 milionů dolarů (skoro 11,4 miliardy korun) za údajné sexuální zneužití, sexuální obtěžování a podvod.

Santa Monica Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Franco Zeffirelli (vlevo) a herci Olivia Husseyová a Leonard Whiting během natáčení snímku Romeo a Julie

Režisér Franco Zeffirelli (vlevo) a herci Olivia Husseyová a Leonard Whiting během natáčení snímku Romeo a Julie | Foto: MPTV | Zdroj: Reuters

Režisér Zeffirelli, který zemřel v roce 2019, mladým hercům původně řekl, že ve scéně, která se odehrává ke konci filmu v ložnici, budou vystupovat v prádle tělové barvy, uvádí se v žalobě. Nicméně v den natáčení údajně Zeffirelli oznámil Whitingovi, který hrál Romea, a Husseyové, která vystoupila v roli Julie, že budou mít na těle jen make-up a že kamera bude umístěna tak, že nahotu nebude vidět.

Whiting s Husseyovou v žalobě uvedli, že „se domnívali, že jim nezbývá nic jiného než hrát nazí s make-upem na těle, jak se po nich chtělo“. Tvrdí, že režisér s nimi jednal nepoctivě a že je ve skutečnosti filmoval nahé, aniž o tom věděli.

„Co jim bylo řečeno a co se pak dělo, byly dvě různé věci,“ řekl Tony Marinozzi, obchodní manažer herců. Dodal, že oba Zeffirellimu důvěřovali. Ve scéně z ložnice je vidět Whitingovo pozadí a krátce i hereččina ňadra.

Agentura AP připomíná, že film a ústřední skladba z něho byly ve své době hitem a že snímek zhlédly generace středoškolských studentů učících se o této milostné tragédii od Williama Shakespeara.

Podle žaloby Husseyová s Whitingem utrpěli psychickou újmu a jejich následující kariéra neodrážela úspěch Romea a Julie. Vzhledem k újmě, jakou prožili, a ke komerčnímu úspěchu filmu je podle herců výše odškodnění přesahující 500 milionů dolarů patřičná. Společnost Paramount se k žalobě nevyjádřila, píše AP.

Po New Yorku i Los Angeles. Exproducenta Weinsteina shledali vinným z dalšího případu znásilnění

Číst článek

Herci žalobu podali na základě kalifornského zákona, který do konce loňského roku dočasně rušil promlčecí lhůtu pro případy zneužívání dětí. Justice v tomto americkém státu se kvůli tomu zabývá velkým množstvím nových žalob a řeší starší, které byly dříve zamítnuty. Představitelé Romea a Julie žalobu podle Variety podali v pátek.

V rozhovoru k příležitosti 50 let od natočení filmu Husseyová uvedla, že „nikdo v mém věku něco takového přede mnou neudělal“. V době natáčení jí bylo 15 let. Nahou scénu před pěti lety obhajovala a řekla, že ji Zeffirelli natočil vkusně. „Pro ten film to bylo potřeba,“ tvrdila.

V jiném interview se nechala slyšet, že scéna z ložnice se záběry obnažených těl byla ve své době ve Spojených státech „tabu“, ale v Evropě ve filmu už byla nahota běžná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme