Natočeno v Praze. Mladý Turek fotografuje filmové lokace, chce tím ukázat město z nové perspektivy

Bektash Musa, filmed in Prague, fotograf scén z filmů točených v Praze, 8.6.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zatáčka na Hradčanském náměstí jako Kodaň, schody do Rudolfina zase jako Paříž. Mladého Turka zaujalo, jak se česká metropole ve filmech proměňuje podle vůle tvůrců. Svým účtem na Instagramu s názvem Filmed in Prague (Natočeno v Praze) si nyní získává fanoušky po celém světě. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz se 26letý Musa Bektash svěřuje, jak se ke svému fotografickému projektu dostal i co ho na stopování filmových lokací baví.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografická technika Musy Bektashe zní jednoduše. Najít správné místo, postavit před něj fotoaparát, před něj si dát vytištěný záběr z filmu a zmáčknout spoušť. Jenže pak musíte zařídit, aby všechny linie na obrázku korespondovaly s těmi, co se před vámi ve skutečnosti rozprostírají — a přitom předejít, aby se vám po tom všem štelování neklepala ruka.

Mladý Turek přiznává, že k pořízení podobného snímku potřebuje trpělivost — což někdy také obnáší čekání na vlak.

KDO JE MUSA BEKTASH?

26letý Musa Bektash pochází z turecké Adany (podle jeho slov nejpopulárnějšího tureckého města na sociálních sítích). S přestávkami žije už rok a půl v Praze, kde pracuje v IT oddělení jedné mezinárodní společnosti. Zajímá se o umění, ve volném čase rád kreslí. Odsud podle něj také vychází jeho vášeň pro fotografii. Na instagramovém účtu Filmed in Prague (Natočeno v Praze) pravidelně publikuje snímky z filmů zakomponované do skutečných natáčecích míst od dubna letošního roku.

Kde jste vzal inspiraci pro váš fotografický projekt?
Dříve jsem žil v Istanbulu a měl projekt s názvem Istanbul ve dne a v noci (Istanbul Day and Night). Pak jsem se přestěhoval do Prahy a moc se mi tu líbilo. Tak jsem chtěl něco městu vrátit. Nechtěl jsem ale dělat ten samý projekt jako v Turecku, protože si myslím, že každé město má odlišnou atmosféru a identitu.

Jednoho dne jsem šel s kamarádem po Starém městě, když jsme narazili na štáb, který tam natáčel francouzský snímek Edmond. Tam vznikl můj nápad začít fotografovat filmová místa. Když jsem se pak o to začal zajímat, zjistil jsem, že se v Praze natáčela spousta filmů. Často přitom pražské lokace zastupují zahraniční města, hlavně Vídeň, Paříž, Londýn, Berlín nebo třeba Řím.

Kdy přesně jste začal publikovat své fotografie na účet Filmed in Prague (Natočeno v Praze)?
Začal jsem 2. dubna. Původně jsem publikoval jednu fotografii denně, ale teď jsem musel trochu přibrzdit a zveřejnuji jednu fotografii za dva dny (směje se).

Jaký je váš proces?
Začínám tím, že si vytisknu screenshot z filmu. Pak se vydám hledat místo, kdo se natáčel. S tím nemám moc velký problém, protože mi přijde, že se v Praze už docela dobře vyznám. Na tom místě si dále najdu, odkud filmaři danou scénu natáčeli. Jakmile to objevím, snažím se srovnat linie oken, dveří, země, nebo čehokoli, co se v obrázku vyskytuje, s realitou.

Roli hraje samozřejmě i světlo. Když se mi zrovna podaří chytit dobré světlo, může ten screenshot i jeho okolí vypadat stejně.

Někdy tak zachycení jedné fotografie zabere dost času. Na rušných ulicích čekám, až přejdou lidé nebo projedou auta. Komplikovanější to bylo u scény z filmu Kolja, která se odehrává na Železničním mostě. Tam jsem musel vydržet, než projel vlak.

Screenshot snímku Protektor zasazený do reálného místa, kde se natáčel - před budovou Českého rozhlasu | Zdroj: Archiv Musy Bektashe

Protektor před Českým rozhlasem

Jednu z fotografií svého projektu Filmed in Prague (Natočeno v Praze) pořídil Musa Bektash i před budovou Českého rozhlasu. Do prostranství hlavního vchodu na Vinohradské ulici zasadil záběr z filmu Protektor, ve kterém rozhlas hrál svého předchůdce, Českosloveský rozhlas.

Turecký fotograf vzpomíná, že měl se zachycením scény problémy. „Když jsem hledal místo, odkud filmaři zabírali vstup do Československého rozhlasu, zjistil jsem, že ho museli snímat z výšky, nejspíš z okna protější ulice. Zkusil jsem si proto vyšplhat na takovou nižší zídku u místní čínské restaurace,“ popisuje.

Dá se říct, jaká část Prahy nebo místo je mezi filmaři nejoblíbenější?
Už jsem nafotil zhruba 60 snímků a nejčastěji jsem se vracel na Hradčanské nebo Maltézské náměstí. Na Hradčanském náměstí filmaři nejčastěji využívají Martinický palác jako domov některé z hlavních postav.

Obě náměstí jsou navíc plná historických budov, což je perfektní. Štáby historických filmů na nich nemusí příliš měnit, protože už vypadají starodávně.

„Je zajímavé sledovat, jak filmaři to město mění. Něco nechají stejné, pohrají si ale například s detaily a najednou je z Prahy úplně jiné místo.“

Musa Bektash

Praha obecně nabízí spoustu příležitostí pro světové filmaře. Mohou využít obrovské prostory barrandovských studií. České štáby navíc patří k jedněm z nejlepších na světě. Natáčení v Praze je navíc v porovnání s dalšími evropskými městy poměrně levné.

Je nicméně zajímavé sledovat, jak filmaři to město mění. Něco nechají stejné, pohrají si ale například s detaily a najednou je z Prahy úplně jiné místo. Je to trochu jako magie. Nebo skládání puzzlů.

Praha z jiné perspektivy

Vzpomínáte si, jaké filmové místo jste vyfotil jako vůbec první?
Ano, prvním byl záběr z komedie Eurotrip, druhý pak z filmu Operace Daybreak z roku 1975.

Kde hledáte, jaké nové snímky použít?
Obecně řečeno: na internetu. Existuje spousta webových stránek, které jsou věnovány filmovým místům. Většina produkcí také uvádí místa natáčení na profilech svých filmů na Internetové filmové databázi (IMDb). Takže najít filmy není tak obtížné. Nejtěžší částí je stáhnout si daný snímek, podívat se na něj a najít konkrétní scénu, která se natáčela v Praze.

Bektash Musa, filmed in Prague, fotograf scén z filmů točených v Praze, 8.6.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Sledujete všechny filmy a seriály, které využíváte pro své fotografie?
Některé jsem viděl ještě předtím, než jsem začal se svým projektem, jako například Iluzionistu. Ten se navíc natáčel kousek od mé práce, což mě příjemně překvapilo. Když si ale vezmete, o kolika filmech vlastně mluvíme, uvědomíte si, že by to zabralo hrozně moc času. A některé filmy nejsou zrovna můj šálek čaje (směje se).

„Chtěl bych především ukázat lidem Prahu z jiné perspektivy a odvyprávět příběhy jednotlivých míst. Až lidé kolem těch míst půjdou, přál bych si, aby si řekli: Hele, tady si natáčel tenhle film!“

Musa Bektash

Nebojíte se, že vám dojde „pracovní materiál“?
Jsem si jistý, že se dostanu minimálně na hranici 500 fotografií, protože mluvíme opravdu o hodně filmech. Zatím jsem moc nezabředl mezi české snímky.

Co doufáte, že si lidé z vašeho projektu odnesou?
Chtěl bych především ukázat lidem Prahu z jiné perspektivy a odvyprávět příběhy jednotlivých míst. Až lidé kolem těch míst půjdou, přál bych si, aby si řekli: Hele, tady se natáčel tenhle film! Nebo aby si naopak při sledování těch snímků řekli: Tady jsem byl, to je Praha.

Postupně bych také chtěl udělat svůj účet trochu různorodější a přidat záběry nejen z filmů, ale i seriálů, dokumentů, reklam a hudebních klipů.

Podívejte se na mapu s výběrem fotografií z účtu Filmed in Prague:

Podobný projekt už několik let vede na Tumblru Kanaďan Christopher Moloney. Jeho blog můžete najít zde.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme