'Celá jsem se třásla a propukla jsem v nezadržitelný pláč.' Salma Hayeková popsala sexuální útoky Weinsteina

K obětem neslavně proslulého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina se ve středu v dramatické výpovědi připojila filmová hvězda mexického původu Salma Hayeková. Weinsteina ze sexuálních útoků obvinily už desítky žen a jeho kauza odstartovala vlnu dalších obvinění, která mířila do řad politiků, novinářů a manažerů.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová hvězda mexického původu Salma Hayeková | Foto: Patrick T. Fallon | Zdroj: Reuters

V článku, který zveřejnil list The New York Times, jednapadesátiletá Hayeková popisuje své trpké zkušenosti s Weinsteinem z roku 2002 při natáčení filmu Frida, věnovanému životu mexické malířky Fridy Kahlo. Svého utiskovatele označuje za „obludu“. Weinstein, jehož tehdejší společnost Miramax film produkovala, prý Hayekovou pronásledoval v hotelích, nabízel jí společné sprchování, orální sex nebo masáž.

'Weinsteinův sexuální podnik.' Šest žen podalo na producenta žalobu kvůli sexuálnímu vydírání

Číst článek

Každé odmítnutí přivádělo Weinsteina k zuřivosti, píše herečka. „V jeho očích jsem nebyla umělkyně ani člověk, byla jsem věc, pouhé tělo,“ vzpomíná Hayeková.

Dokončení filmu Frida Weinstein podmínil natočením lesbické scény, při níž bude Hayeková nahá. Žádné diskuse prý nepřipouštěl a Hayeková se musela podvolit. „Poprvé a naposled v kariéře jsem se nervově zhroutila, celá jsem se třásla a propukla jsem v nezadržitelný pláč,“ píše Hayeková.

Weinstein podle Hayekové nechtěl film Frida pustit do kin, souhlasil nakonec na naléhání Hayekové a režisérky Julie Taymorové. Film ve světě vydělal 56,3 milionu dolarů (přes 1,2 miliardy korun) a ze šesti oskarových nominací dvě ocenění získal.

„Věřím, že když přidám svůj hlas k těm, které promluvily, pomohu vysvětlit, proč je to tak těžké a proč mnohé z nás tak dlouho čekaly. Muži sexuálně útočí, protože mohou. Ženy o tom dnes mluví, protože v této nové době nakonec také mohou,“ končí svou výpověď Hayeková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme