V Sarajevu začíná filmový festival. Kvůli koronakrizi ale bude letos poprvé v historii online

V Sarajevu v pátek začíná šestadvacátý filmový festival. Místní ho založili během bosenské války a obléhání města v roce 1995. Letošní ročník bude kvůli koronavirové pandemii celý online. Poprvé od zahájení se tak lidé nedostanou do kinosálů a na všechny snímky se budou muset podívat doma.

Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarajevský filmový festival

Sarajevský filmový festival | Zdroj: Sarajevo Film Festival

„Tento film je o cestování a o snění - to znamená, že je o svobodě. A tenhle festival v Sarajevu nám dokazuje, že svoboda existuje i za koncem světa,“ takto v obléhaném a ostřelovaném Sarajevu uváděl snímky bosenský režisér Haris Pašović.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bosně a Hercegovině začíná 26. filmový festival. Více si poslechněte v reportáži Magdalény Fajtové

„Za koncem světa“ byl původní festival, který Pašović a další uspořádali už v roce 1993 - rok po začátku války. Oficiálně založili Sarajevský filmový festival o dva roky později. V té době už bylo jasné, že Sarajevo je nejdéle obléhaným městem v moderní historii - překonalo dokonce i blokádu Leningradu za druhé světové války.

I přes bezprostřední nebezpečí ale lidé na filmy chodili - první ročník festivalu navštívilo až 15 tisíc návštěvníků.

Výbuch konfet následovaný černobílou kronikou neminulé doby. Filmovku zakončila světová premiéra

Číst článek

„Začali jsme s pomocí několika zahraničních pracovníků ve válečném kinu už v roce 1993. Promítalo se tam každý den,“ řekl Radiožurnálu ředitel a jeden ze zakladatelů Mirsad Purivatra. „Pak jsme pozvali hosty z Edinburghu, Locarna a Hollywoodu a ti přivezli filmy. Mít kino ve městě bez elektřiny bylo pro lidi velmi důležité, stalo se místem setkávání.“

Lidé v Sarajevu navštěvovali filmové projekce i přes to, že už jen cesta do kina pro ně byla smrtelně nebezpečná. „Když žijete v obléhaném městě, když žijete bez vody, elektřiny a jídla a jste ponižováni na nejnižší úroveň, uvědomíte si, že člověk potřebuje víc než jídlo. Kultura je rozhodně jednou z těch věcí, které pomáhají,“ dodal Purivatra.

Letošní ročník festivalu v Sarajevu představí desítky filmů z nejrůznějších zemí světa. Česko na festival poslalo dokument V Síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme