V Sarajevu začíná filmový festival. Kvůli koronakrizi ale bude letos poprvé v historii online

V Sarajevu v pátek začíná šestadvacátý filmový festival. Místní ho založili během bosenské války a obléhání města v roce 1995. Letošní ročník bude kvůli koronavirové pandemii celý online. Poprvé od zahájení se tak lidé nedostanou do kinosálů a na všechny snímky se budou muset podívat doma.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarajevský filmový festival | Zdroj: Sarajevo Film Festival

„Tento film je o cestování a o snění - to znamená, že je o svobodě. A tenhle festival v Sarajevu nám dokazuje, že svoboda existuje i za koncem světa,“ takto v obléhaném a ostřelovaném Sarajevu uváděl snímky bosenský režisér Haris Pašović.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bosně a Hercegovině začíná 26. filmový festival. Více si poslechněte v reportáži Magdalény Fajtové

„Za koncem světa“ byl původní festival, který Pašović a další uspořádali už v roce 1993 - rok po začátku války. Oficiálně založili Sarajevský filmový festival o dva roky později. V té době už bylo jasné, že Sarajevo je nejdéle obléhaným městem v moderní historii - překonalo dokonce i blokádu Leningradu za druhé světové války.

I přes bezprostřední nebezpečí ale lidé na filmy chodili - první ročník festivalu navštívilo až 15 tisíc návštěvníků.

Výbuch konfet následovaný černobílou kronikou neminulé doby. Filmovku zakončila světová premiéra

Číst článek

„Začali jsme s pomocí několika zahraničních pracovníků ve válečném kinu už v roce 1993. Promítalo se tam každý den,“ řekl Radiožurnálu ředitel a jeden ze zakladatelů Mirsad Purivatra. „Pak jsme pozvali hosty z Edinburghu, Locarna a Hollywoodu a ti přivezli filmy. Mít kino ve městě bez elektřiny bylo pro lidi velmi důležité, stalo se místem setkávání.“

Lidé v Sarajevu navštěvovali filmové projekce i přes to, že už jen cesta do kina pro ně byla smrtelně nebezpečná. „Když žijete v obléhaném městě, když žijete bez vody, elektřiny a jídla a jste ponižováni na nejnižší úroveň, uvědomíte si, že člověk potřebuje víc než jídlo. Kultura je rozhodně jednou z těch věcí, které pomáhají,“ dodal Purivatra.

Letošní ročník festivalu v Sarajevu představí desítky filmů z nejrůznějších zemí světa. Česko na festival poslalo dokument V Síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme