Holčička v červeném kabátu jako symbol Schindlerova seznamu. Premiéru měl film před 25 lety

Byl to seznam více než tisícovky jmen polských židů, kterým šlo za druhé světové války o život. Zachránil je rodák z Pardubického kraje a německý obchodník Oskar Schindler. Jeho příběh znají lidé po celém světě a to hlavně díky režiséru Stevenu Spielbergovi. Jeho film Schindlerův seznam měl premiéru před čtvrt stoletím.

Audio Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krakov, rok 1939. Svitavský rodák Oskar Schindler přijíždí do Polska, aby na okraji nově vzniklého ghetta vytvořil továrnu na smaltované nádobí. Zaměstnává v ní Židy, které se mu podaří zachránit před smrtí ve vyhlazovacích táborech. S výběrem lidí mu pomáhá bývalý účetní židovského původu Isaac Stern.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o Schindlerově seznamu, kterou natáčel Jiří Štefl

Skutečný příběh se odehrává kromě Krakowa z velké části i na území tehdejšího protektorátu. Budovy továrny u Svitav ale nebyly v dobrém stavu. Režisér Steven Spielberg proto našel vhodnější lokace na natáčení v Polsku.

Celkem sedm oscarů

Ve filmu Schindlerův seznam si zahrála i tehdy tříletá Oliwia Dabrowska. Žádný z diváků ji nemohl přehlédnout. I přes to, že byl film natočený černobíle, její červený kabát nechali tvůrci barevný. Podle režiséra Spielberga to bylo kvůli tomu, že všichni o holokaustu věděli – byla to rudá barva ve vědomí každého, nikdo s tím ale nic neudělal.

Tříhodinový film Schindlerův seznam doprovází hudba známého hudebního skladatele Johna Williamese, který za ní získal sošku Oscara. Jeden z nejdražších snímků roku 1993 má na svém kontě celkem sedm oscarů a to i za nejlepší film.

Pro Stevena Spielberga to v roce 1993 nebyl jediný oscarový snímek. Ve stejném roce natočil i Jurský park.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme