Sedláček začíná točit film o Palachovi. Do kin půjde přesně půl století od okupace

V Česku se ve čtvrtek začne natáčet nový film o Janu Palachovi. Snímek se soustředí hlavně na vnitřní proměnu studenta, který se v lednu 1969 na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci Československa rozhodl upálit. Scénář napsala prozaička a někdejší mluvčí Charty 77 Eva Kantůrková. Režisérem je Robert Sedláček. V hlavní roli se představí Viktor Zavadil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si připomínají výročí smrti Jana Palacha | Foto: Filip Jandourek

Palach se narodil v roce 1948. Pocházel ze Všetat. Vystudoval mělnické gymnázium. Na filozofickou fakultu se dostal až napodruhé v roce 1968. Po okupaci se zapojil do protestních akcí i studentské stávky. Ve čtvrtek 16. ledna se pak na Václavském náměstí zapálil, o tři dny později zemřel.

Film sleduje poslední měsíce Palachova života. Zachycuje jeho studium, kolejní život, vztah s přítelkyní, soužití s matkou ve Všetatech či brigády ve Francii a Kazachstánu. Jak se po srpnu 1968 mění společnost a upadá do deprese, mění se i Jan.

Lidská pochodeň číslo jedna vzplála před 48 lety. Česko si připomíná studenta Jana Palacha

Číst článek

„Kamera po celý film sleduje tvář Jana a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí, kterých si ti, mezi nimiž Honza v roce 1968 žil, nevšimli, nebo všimli, ale nikdy by je nenapadlo, co to pro něj znamená a v jaký čin to přejde," uvedla Hejčová. Snímek končí pohledem na běžící postavu v plamenech.

Ve čtvrtek začnou desetidenní „předtáčky". Hlavní natáčení se odehraje v listopadu a prosinci a potrvá 25 dní. Točit se bude v Praze i na jiných místech. Ve všetatské nádraží se promění nádraží v Lužné u Rakovníka, stanový tábor na brigádě v Kazachstánu vyroste u Milovic. Svou francouzskou vinici našli filmaři v Rakousku u Dunaje a motivy z Václavského náměstí zachytí v Pardubicích.

Dům Jana Palacha protne hranol zla. Památník ve Všetatech odhalí k 50. výročí okupace

Číst článek

V roli Palachovy matky diváci uvidí Zuzanu Bydžovskou. První lásku Helenku bude hrát Denisa Barešová. Ve snímku se objeví Jan Vondráček, Michal Balcar či Karel Jirák. Za kameru se postaví Jan Šuster.

Premiéru v kinech by celovečerní film měl mít 21. srpna příštího roku, kdy od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplyne půl století, řekla mluvčí filmového štábu Helena Hejčová.

Palachův čin zachytila před čtyřmi lety minisérie Hořící keř světoznámé polské režisérky Agnieszky Hollandové. Třídílná série, kterou chválila kritika i diváci, začíná Palachovým sebeupálením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme