Studie: ve filmech se kouří stále více. Spotřeba tabáku roste také ve snímcích pro mladé

Užívání tabáku ve filmu stouplo mezi lety 2010 a 2016 až o 72 procent. Vyplývá to ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Ve filmech s omezeným přístupem (takzvaným ratingem R) byl mezi sledovanými lety nárůst dokonce o 90 procent.

Hollywood Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Studie sledovala takzvané „tabákové incidenty", tedy okamžiky, v nichž bylo ukázáno či naznačeno kouření cigaret, doutníků, dýmek, vodních dýmek či elektronických cigaret. Vycházela přitom z dat projektu Thumbs Up! Thumbs Down!, píše Time.

Autoři iniciativy například upozorňují na drama Ulice Cloverfield 10 kvůli nadměrnému počtu případů užití cigaret, dokonce i v oscarovém muzikálu La La Land. Oba filmy přitom mají jinak nízký rating, který varuje před prvky nevhodnými pro děti mladší 13 let.

Současný trend kouření ve filmu trápí zdravotníky po celém světě, podle kterých může negativně ovlivnit mladé diváky. Dospívající přitom kouří stále méně.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí navrhuje zvýšit možnou přístupnost u snímků, v nichž se užívá tabák, a zároveň snížit případy, kdy se takové scény objevují ve filmech pro mládež. Dosud platí, že na užívání tabáku odkazuje varování.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme