Svět magie Harryho Pottera znovu ožívá. Lístky na londýnskou výstavu si koupilo 30 tisíc lidí

Výstava Harry Potter: Dějiny magie se v pátek otevírá v londýnské Britské knihovně. Vyprodaná je na týdny dopředu. Vstupenky si v předprodeji koupilo rekordních 30 tisíc lidí. Od prvního vydání legendární knihy britské spisovatelky J. K. Rowlingové o mladém čaroději uplynulo už dvacet let. Expozice je určena každému, koho zajímá souvislost mezi literárním světem Harryho Pottera a skutečnou historií magie.

Uvnitř foto Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava byla vyprodána na týdny dopředu. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Na papíře vytrženém z bloku si Joanne Rowlingová načrtla plánek Bradavic. A takto to nejspíš celé začalo. Vidíme na něm bradavickou školu, les s domkem šafáře Rubeuse Hagrida, vrbu mlátičku i spoustu dalších kouzelných věcí, které později ožily v jejích knihách. 

Vstupenky si v předprodeji koupilo rekordních 30 tisíc lidí. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Báječné příběhy Harryho Pottera obsahují odkazy na magii. Rowlingová nás zavádí do světa jednorožců, kouzelnických hůlek a draků, ale to vše má kulturní a historické pozadí,“ říká Radiožurnálu kurátor výstavy Julian Harrison.

A o to právě na výstavě jde, ukázat historii magie i roli, kterou v minulosti hrála. Rukopisy Joanne Rowlingové a originály knižních ilustrací se tak mísí s unikátními historickými exponáty.

„Výstava se vrací stovky, v některých případech tisíce let do minulosti, abychom ukázali historii a tradici magie. Mnoha exponátů je z našich sbírek, ale nebyly dosud veřejnosti představeny,“ informuje šéf propagace Britské knihovny Jamie Andrews.

Výrobce kamene mudrců skutečně žil

V devíti sálech věnovaných magii, astrologii, alchymii a dalším podobným disciplínám jsou k vidění staré magické knihy i okultní předměty. Od titěrného bezoárového kamene ve zlatém pouzdře až po šest metrů dlouhý popis výroby kamene mudrců a elixíru nesmrtelnosti.

„Tento úžasný manuskript z 16. století dává návod, jak kámen mudrců vyrobit. Jak nejprve stvořit červený kámen, bílý kámen a černý kámen a jak jejich spojením vzniká konečně kámen mudrců a elixír života,“ popisuje kurátorka Joana Norledgová.

V knihách o Harrym Potterovi se dočteme, že jediným člověkem, který kdy kámen mudrců skutečně vyrobil, byl Nicholas Flamel. Na výstavě se pak dozvíme, že Nicholas Flamel skutečně žil. Najdeme zde i jeho náhrobní kámen z roku 1418, který zapůjčilo muzeum v Paříži.

Nejstarší zápis magické formule abracadabra

Podobných souvislostí mezi literárním světem Harryho Pottera a skutečnou historií je na výstavě celá řada. Na své si tak přijdou nejen milovníci a znalci imaginárního světa Rowlingové, ale i zájemci o skutečnou historii magie.

První zápis zaklínadla abrakadabra (vpravo dole) | Foto: British Library | Zdroj: Český rozhlas

„Toto je nejstarší zápis magické formule abracadabra,“ ukazuje kurátorka Norledgová ve staré knize.

„Všimněte si, jak že celá formulka je naspaná jako kaligram ve tvaru trojúhelníku. V římských dobách sloužila jako zaklínadlo proti malárii,“ doplňuje.

Součástí výstavy je i křišťálová koule. Má asi dvacet centimetrů v průměru, když se nad ni člověk nakloní a přiloží ruce, začne vydávat zvláštní zvuky a uvnitř se rozpohybují zvláštní stíny. Návštěvníci by z ní měli vyčíst budoucnost, vypadá to ale spíš jako předpověď počasí, která hlásí trvale zataženo.

„Jak říkala profesorka jasnovidectví Sibyla Trelawneyová, čtení z koule je zapeklitá disciplína. Ronovi ani Harrymu to nedávalo moc smysl. Je to jen na každém, jak si obrazy v křišťálové kouli vyloží,“ uklidňuje kurátorka výstavy Joana Norledgová.

Joanne Rowlingová / Harry Potter | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme