Ukrajinský velvyslanec žádá o vyřazení ruského filmu z programu festivalu v Karlových Varech

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis protestuje proti zařazení ruského filmu Kapitán Volkonogov uprchl do programu filmového festivalu v Karlových Varech. Uvedl to v otevřeném dopisu, který zaslal prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi. Podle Perebyjnise film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se podíleli na ruských propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance nehumánní.

Praha (Aktualizováno: 15:01 28. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis na sjezdu ODS.

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Umělecký ředitel festivalu Karel Och ale už dříve řekl, že festival nechce ruskou tvorbu bojkotovat.

Musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskusi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění, uvedlo vúterý ve společném prohlášení vedení festivalu.

Přestože děj je zasazen do období roku 1938, lze v příběhu podle zástupců festivalu najít paralely s aktuální situací. Film podle nás velmi přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat a jak takové jednání v konečném důsledku vede k celonárodní tragédii. V tomto smyslu vidíme ve filmu Kapitán Volkonogov uprchl nepřímou, byť velmi čitelnou kritiku stávajícího ruského režimu, uvedli. Snímek zhlédli na loňském festivalu v Benátkách a pozvali během podzimu.

Karlovarský filmový festival od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjadřoval ukrajinským tvůrcům podporu a ruské násilí zavrhoval. Ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem v Oděse, který se kvůli válce na Ukrajině nemůže konat, uvedou v Karlových Varech rozpracovaná ukrajinská díla, která představí filmovým profesionálům. 

„A velmi nás těší, že v hlavním programu festivalu přivítáme čtyři ukrajinské filmy a uvedeme i snímek Mariupol 2, který je unikátním svědectvím o válce a městě, které se stalo jedním z jejích tragických symbolů,“ uvedli v úterý zástupci festivalu.

Rap, erotické experimenty i soukromá dramata roku 1968. Sedm českých premiér z karlovarské soutěže

Číst článek

„Myslím si, že ruské filmové prostředí reagovalo na ten konflikt tak, že se stáhlo, ruských filmů jsme letos ani mnoho neobdrželi. To, že není ani jeden z nich v soutěži, není výraz bojkotu,“ řekl v květnu Och.

Zmínil, že v sekci Horizonty se představí film Kapitán Volkonogov uprchl, který měl premiéru loni na festivalu v Benátkách a do Varů ho pozvali ještě předtím, než propukl konflikt na Ukrajině. Děj filmu se odehrává ve 30. letech a odsuzuje stalinismus, jehož paralely se současnou situací jsou nabíledni, uvedl Och.

Perebyjnis v otevřeném dopise uvedl, že si váží letošní pomoci karlovarského festivalu ukrajinskému festivalu v Oděse. „Cítím však povinnost podpořit výzvu prominentních ukrajinských režisérů týkající se účasti ruských filmů na mezinárodním festivalu v Karlových Varech,“ uvedl.

Ruská propaganda

Film Kapitán Volkonogov uprchl je podle něj příkladem triku ruské propagandy, která občas podpoří vznik zdánlivě nezávislého filmu, který je určen pro zahraniční distribuci.

Obsazování vysílačů, vypínání pořadů. Rusové na okupovaných územích šíří propagandu

Číst článek

„K domácímu divákovi se přitom vůbec nedostane. Pro něj totiž ruský režim natočil stovky úplně jiných snímků, na kterých ve skutečnosti i byli vychováni současní ruští vojáci, jejichž ‚kulturu‘ jsme viděli v Buče, v Mariupolu, v Černihivu a dalších ukrajinských městech,“ píše velvyslanec.

Herec titulní role Jurij Borisov se podle něj proslavil rolemi v ruských válečných filmech T-34, Kalašnikov, Invaze, Červený přízrak a dalších, které v posledních několika letech připravovaly ruské občany na dnešní válku proti Ukrajině. „Režiséři Nataša Merkulovová a Alexej Čupov ještě nedávno točili seriály pro televizi TNT, což je velký mediální projekt ruské Gazprombanky,“ uvedl.

Film Kapitán Volkonogov uprchl vznikl v rusko-estonsko-francouzské koprodukci. Děj se odehrává v Leningradě v roce 1938, kdy stalinistické čistky jedou na plné obrátky, jako domnělí nepřátelé státu jsou popravováni nevinní lidé. Jedním z exekutorů je i kapitán Volkonogov, který si ale náhle uvědomí ohavnost systému, jehož součástí je. V náhlém popudu se rozhodne vyhledat pozůstalé obětí a prosit o odpuštění i za cenu toho, že bude brzy umlčen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme