Spor o Pelíšky jsme neprohráli, tvrdí Ulož.to. Požadavek z rozsudku považuje za neproveditelný

Server Ulož.to, který podle nepravomocného rozsudku musí znepřístupnit šestici českých filmů, se nepovažuje ve sporu s agenturou DILIA za stranu, která prohrála. Původní požadavek agentury, která zastupuje autory a nositele autorských práv k literárním, divadelním i audiovizuálním dílům, byl totiž podle internetového cloudového úložiště výrazně odlišný od znění rozsudku. Zástupce agentury DILIA je s rozhodnutím soudu spokojený.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Scéna z filmu Pelíšky (ilustrační foto) | Foto: LN/MAGA | Zdroj: Profimedia

„Tento soudní spor zdaleka nekončí. Jedná se o rozhodnutí soudu v prvním stupni, proti kterému se samozřejmě odvoláme,“ reagoval na nepravomocný rozsudek mediální zástupce Ulož.to Tadeáš Novák v tiskové zprávě zaslané médiím.

Úložiště musí podle rozsudku, o kterém informovaly Hospodářské noviny, znepřístupnit i do budoucna jakýkoliv uživateli sdílený obsah, který obsahuje konkrétní autorské dílo, v tomto případě šestici českých filmů: Obušku z pytle ven, Ostře sledované vlaky, S čerty nejsou žerty, Vesničko má středisková, Pelíšky a Kobry a užovky.

Pelíšky, S čerty nejsou žerty a další. Ulož.to prohrálo soud, nesmí nabízet šest českých filmů

Číst článek

„To je z technického i principiálního hlediska velice komplikovaný požadavek, který je při dotažení do všech důsledků vlastně neproveditelný,“ tvrdí Ulož.to s tím, že to „porušuje svobodu slova a právo na přístup k informacím, brání podnikání poskytovatelů služeb informační společnosti a omezuje svobodu internetu, protože zavádí precedens pro nerealizovatelnou filtraci.“

Podle rozsudku musí server do dvou měsíců po nabytí právní moci zajistit, aby uživatelé nemohli zmíněných šest filmů jednoduše vyhledat podle názvu.

Zástupce DILIA byl s rozhodnutím soudu spokojený. „My nechceme žádné složité věci, my žalobu omezili pouze na díla, která se dají veřejně najít přes vyhledávač. Ten složitý filtr na vyhledávání, jejž zmiňuje Ulož.to, je ta nejjednodušší věc. Pokud někdo zašifruje nějaký soubor a na nějaké pirátské stránce bude sdílet hesla, dobře, tak o tom nemohou vědět,“ řekl zástupce agentury Rudolf Leška.

Spory vede agentura s největším úložištěm v České republice už několik let. Ulož.to mělo DILIA umožnit vstup do databáze a mazat díla autorů, které zastupuje. Nakonec se tak ale nestalo, a agentura proto před dvěma lety podala žalobu.

haf, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme