V 89 letech zemřel Roger Moore, bývalý agent 007 James Bond

Zemřel britský herec Roger Moore, jeden z představitelů agenta Jamese Bonda. Bylo mu 89 let. O jeho úmrtí informovala rodina na Twitteru.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý představitel Jamese Bonda Roger Moore. | Zdroj: Reuters

Rodina informovala, že herec zemřel „po krátkém, ale statečném boji s rakovinou" ve Švýcarsku. Podle médií měl Moore rovněž problémy s cukrovkou a v minulosti prodělal vážný zápal plic. Na základě přání zesnulého se soukromý pohřeb uskuteční v Monaku.

Roger Moore | Zdroj: Wikimedia Commons

Roger Moore se proslavil ve filmovém světě hlavně díky postavě neohroženého a důvtipného agenta britské tajné služby a také neodolatelného milovníka. Moore dostal nabídku účinkovat v bondovkách začátkem 70. let poté, co sérii opustil zřejmě nejznámější agent 007 Sean Connery. Po něm a po australském herci Georgi Lazenbym se stal třetím hercem, který Bondovi propůjčil svou tvář. Stejně jako Connery účinkoval v sedmi filmech o Bondovi, což po Mooreově éře již nikdo nezopakoval.

Coby James Bond se poprvé objevil ve snímku Žít a nechat zemřít v roce 1973. Hned rok na to následoval díl Muž se zlatou zbraní.

Nepřemožitelného agenta 007 britské tajné služby si zahrál celkem sedmkrát, naposledy v roce 1985 ve filmu Vyhlídka na vraždu. Byl vůbec nejstarším představitelem Jamese Bonda. V době premiéry mu bylo 58. Ještě než se ale proslavil jako agent 007, zahrál si například v televizní seriálové adaptaci historického románu Waltera Scota Ivanhoe. Do Královské akademie dramatického umění nastoupil hned po skončení 2. světové války. Už v roce 1945 jako 17letý dostal roličku ve filmu Caesar a Cleopatra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel představitel Jamese Bonda Roger Moore.

Po sérii bondovek se Moore objevil ještě v několika filmech a televizních seriálech. K jeho dalším rolím patřila postava dobromyslného zloděje Simona Templara v seriálu The Saint (Svatý), v němž účinkoval v letech 1962 až 1969. V roce 1980 získal Zlatý Globus, a od roku 2007 má dokonce svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Věnoval se také charitě.

Jeho přítelkyně Audrey Hepburnová ho nadchla pro práci pro dětský fond OSN UNICEF a Moore se stal v roce 1991 jeho vyslancem dobré vůle. Zůstal ale také věrný britské koruně. Je rytířem Řádu britského impéria a svou oddanost státu ukázal v roce 2009 i v reklamě na dceřinou firmu královské pošty Post Office.

Podobně jako James Bond, který v každém filmu svedl jinou bondgirl, měl i Roger Moore více osudových žen. Byl ženatý celkem čtyřikrát.

Na autogramiádě v New Yorku dostal otázku, která z jeho filmových partnerek v bondovkách byla nejkrásnější. Odpověděl jako pravý gentleman, že to byly všechny. O svém hereckém umění mluvil jako o daru shůry.

„Nějaké geny jsem podědil. Všechno ostatní jsem se naučil. Došel jsem k závěru, že herectví, vystupování, inteligenci jsem se naučil díky nějaké síle odněkud seshora. Za všechny ty roky chci tedy říct: díky, že jsem mohl být takový, jaký jsem. V tom jsem opravdu pokorný," popsal Moore v rozhovoru pro South China Morning Post v roce 2008.

Roger Moore jako agent Jejího Veličenstva James Bond | Zdroj: ČTK

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme