VIDEO: ‚Nevadí, že je mi dvanáct?‘ Podívejte se na upoutávku k dokumentu V síti o online obtěžování

Téměř tři roky připravovali režiséři Barbora Chalupová a Vít Klusák dokument V síti, jehož tématem je zneužívání dětí na internetu. Snímek, který půjde do kin koncem února, pomocí experimentu ukazuje, s čím se v online prostoru potýkají děti ve věku 11 až 13 let. Tvůrci ve čtvrtek zveřejnili krátkou upoutávku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Film jsme postavili tak, aby byl co nejvěrnějším odrazem toho, co se v dětských pokojících čím dál častěji děje,“ vysvětlila režisérka Barbora Chalupová.

Policie vyšetřuje aktéry z dokumentu o online obtěžování. Snímek vstoupí do kin v únoru

Číst článek

Tři dospělé herečky s dívčím vzhledem – Tereza Těžká, Anežka Pithartová a Sabina Dlouhá – představovaly v online prostoru školačky, které během deseti dnů kontaktovalo 2458 mužů. Většina z nich požadovala sex přes webkameru, posílali jim fotografie a videa svých penisů, odkazy na pornografii, nebo se dívky dokonce pokoušeli vydírat.

„Pokud bychom film natočili jako soubor rozhovorů s odborníky nebo investigativní reportáž, nikdo by si nedokázal představit, čím si kluci a holky v tom věku procházejí,“ dodala Chalupová, proč se rozhodli vše zdokumentovat nezvyklým způsobem.

Natáčení probíhalo pod dohledem odborníků. Autoři dokumentu pak informace o sexuálních predátorech, s nimiž během natáčení herečky komunikovaly, předali policii, která aktéry vyšetřuje.

‚Nebudeme prodávat odpustky.‘ Režiséři Klusák a Chalupová odmítli peníze pražského arcibiskupství

Číst článek

Dokument již tvůrci v předpremiéře promítli téměř dvěma tisícům diváků, kteří jeho dokončení podpořili v crowdfundingové kampani.

Snímek, na který filmaři nakonec vybrali přes tři miliony korun, má 100 minut. Zhruba poloviční stopáž pak bude mít verze pro mladší diváky, kterou dokumentaristé připravují ve spolupráci s odborníky z projektu E-bezpečí, Dětského krizové centra a Národního ústavu duševního zdraví.

Film bude v kinech přístupný od 12 let v doprovodu dospělého člověka nebo od 15 let bez něj.

Osvětovou kampaň, jejíž součástí bude také speciální webová stránka i turné po školách s projekcemi filmu a následnou diskusí, zaštítilo ministerstvo školství.

Vznik dokumentu

Podnětem pro vznik snímku V síti se stala nabídka, s níž se v roce 2017 obrátila na Klusáka jedna z telefonních společností. Jejím předmětem bylo natočit virální spot, který by „naléhavým způsobem upozornil na strmě vzrůstající čísla zneužitých dětí na českém internetu“.

Filmař tehdy spolu s Chalupovou v rámci pokusu vytvořil na několika internetových serverech falešný profil 12leté „Týnušky“. Během pár hodin je oslovilo více než 80 mužů, čtyři z nich se ještě toho večera před „Týnuškou“ přes webkameru uspokojovali.

Tvůrce toto zjištění přesvědčilo, že by se tématu mělo věnovat více času. Místo krátkého videa tak nakonec vzniká celovečerní dokumentární snímek.

miz, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme