Kdo vezme pod křídlo Nabarvené ptáče? Marhoul v Cannes prodává zatím nedokončený film

Mezinárodní filmový festival v Cannes – to nejsou pouze hvězdy, večírky a boje o Zlatou palmu. Je to totiž i místo mnoha důležitých setkání, která mají posunout nové filmy do distribuce. Bez ní diváci žádný snímek neuvidí. Na jih Francie dorazil i Václav Marhoul, který pracuje na filmu Nabarvené ptáče.

Cannes Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Václav Marhoul | Zdroj: Profimedia

I s filmem se dá obchodovat. Své o tom ví i režisér Václav Marhloul, který zamířil na nejslavnější filmový festival světa do jihofrancouzského Cannes, aby tam nabídl zájemcům svůj dlouho připravovaný snímek Nabarvené ptáče.

„Co se odehraje v příštích minutách, je o tom, že mi ten agent buď řekne 'jdi se vycpat, tohle nás vůbec nezajímá', nebo řekne 'dobrý, vypadá to velmi slibně, pojďme pokračovat'," říká Marhoul před schůzkou s Fabienem Westerhoffem, šéfem renomované společnosti Film Constellation, která filmy prodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cannes, místo filmového obchodu. S režisérem Václavem Marhoulem tam natáčel zpravodaj Jan Šmíd

Westerhoff ještě před schůzkou vypráví, co ho na snímku zaujalo a proč jeho společnost uvažuje o tom, že by film prodávala. Žertem říká, že to byla hlavně neodbytnost Václava Marhoula, ale pak s vážnou tváří zmiňuje prvky, které podle něj tvoří dohromady zajímavou mozaiku.

Je to jednak věhlasný román, podle něhož se film natáčí, a v Cannes už oceněný scénář. Herecké obsazení s dvěma mezinárodními hvězdami. A také téma – příběh chlapce, jehož dospívání a život poznamenala válka – které je podle Westerhoffa srozumitelné pro všechny. Dodává přitom, že jemu osobně se líbí, jakou energii Václav Marhoul do filmu dává a jak je jím posedlý.

Podle Marhoula je důležité navázat s filmovými prodejci kontakt ještě dlouho předtím, než je snímek hotový. „Musí to být tak dva tři roky před začátkem natáčení. Trh je totiž nastavený tak, že se sjednávají filmy, které teprve budou natočeny. To, co už je na trhu, je už vlastně staré a passé. Největší chyba, kterou český producent může udělat, je, že dokončí film a teprve potom ho začne na trhu nabízet," tvrdí režisér.

Jak dopadne spolupráce Film Constellation a Václava Marhoula, ukážou ale až další měsíce.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme