Ve filmu o písničkáři Žalmanovi se objeví Neckář, Eben i sám Lohonka. Padla už první klapka

Film Žalman v sedmi obrazech se začal v neděli natáčet v jižních Čechách. Snímek přijde do kin v dubnu 2018, v tomto roce oslaví písničkář Pavel Žalman Lohonka 50 let na pódiích.

Záboří (Českobudějovicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První klapka padla na návsi v Záboří, zachycuje Lohonku, když byl jako dvanáctiletý s dědou na dobrovodské pouti. Žalman ztvárňuje svého dědečka, jeho vnuk malého Žalmana. | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Ve filmu, který produkují Česká televize a společnost SuperGram, se objeví vedle folkařů i Václav Neckář, Daniel Landa, Marek Eben, Veronika Žilková, Aleš Brichta, Jiří Suchý, Lenka Dusilová, ale i chirurg, který písničkáře operoval. Točit se začalo v Záboří na Českobudějovicku, kde v roce 2014 padla i první klapka komedie Babovřesky 3 režiséra Zdeňka Trošky.

Sedm kapitol podbarví Žalmanovy hity jako Jdem zpátky do lesů nebo Všech vandráků múza. Zazní ukázky z 25 písniček, některé v aranžích pro symfonický orchestr. Natáčet se bude v Praze, jižních Čechách a na Plzeňsku v ammfiteátru Lochotín, kde býval festival Porta, a na řece Mži na Žalmanově chatě.

"Jeho šťastné číslo je sedm, proto sedm pohledů na Žalmana. Jak to má se ženskými, pak jméno: předpokládá se, že je smutný, zadumaný člověk, což není pravda. Spojení s jižními Čechami, které je v písničkách hodně slyšet, cestující muž, že pořád jezdí po koncertech, kořeny. A nedávno získal titul skotského lorda, má tam pozemek a právo nosit kilt," řekl scenárista Jan Hlaváč, který se Žalmanem připravil 20 rozhovorů a dvě knihy, byli spolu "milionkrát v hospodě".

Žalman si zahrál svého děda

První klapka v neděli padla na návsi v Záboří, točil se příchod na pouť. Záběr zachycuje Lohonku, když byl jako dvanáctiletý s dědou na dobrovodské pouti, tam se mu tehdy líbili vysloužilí cirkusáci, kteří dávali klukům kolem krku velké hady. Žalman, jenž loni oslavil 70. narozeniny koncertem v pražské Lucerně, ztvárňuje svého dědečka, jeho vnuk malého Žalmana.

"První a poslední kapitola budou hrané a mluvené, aspoň si trošku vyzkouším herecké řemeslo. Pak se těším na koncert, který se natočí na zřícenině hradu Pořešín, do Telče, k nám na chatu. Zkoušel jsem si teď vystřelit růži a říkal jsem jim: Dejte mi tu pušku, která nezahejbá," řekl před natáčením Žalman, jenž loni odehrál přes 100 koncertů.
Jeho vnuk, jedenáctiletý Arnošt Šafář, řekl, že dědu poslouchá už hodně dlouho a na folkové muzice ho baví, jak vyjadřuje smutek i radost zároveň.

Žalman chce hrát, dokud to půjde a bude zdravý. "Zatím mě to ještě pořád baví. Pár blbých let taky bylo, ale většinou to vycházelo dobře a nenechal jsem se odradit. Někdy člověk zakopne, ale jde o to se zvednout a jít dál, být trpělivý," řekl Žalman, jenž žije v Praze a Českých Budějovicích.

Režie se ujal Gawlik

Snímek režíruje Zdeněk Gawlik, který natáčel 13. komnatu Pavlíny Jíšové, při níž se s Lohonkou seznámil. Jeho písně má rád od 15 let. "Jsme krajané, já z Jindřichova Hradce, on z Budějovic. V jeho muzice cítím jižní Čechy, oslovuje mě. A líbí se mi, že vypadá mladší," řekl.

Žalman začínal v roce 1969 s kapelou Minnesengři, od roku 1982 má skupinu Žalman & spol. Příští rok vyjde k 50 letům na scéně dvojalbum: jedno CD přinese staré písně nazpívané nově původní sestavou, druhé CD písničky v jazzových úpravách. Ve filmu se objeví i všechny zpěvačky skupiny. Éru Minnesengrů zachycují i dva televizní snímky. Kapela Žalman & spol vydala již dvacet alb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme