Ve Zlíně se rozloučili s režisérem Jasným, režisérem trezorového filmu Všichni dobří rodáci

Lidé se ve velkém sále zlínského divadla mohli v sobotu odpoledne naposledy rozloučit s režisérem a scenáristou Vojtěchem Jasným. Rodák z Kelče na Vsetínsku zemřel minulý týden v pátek, bylo mu 93 let. V posledních čtyřech letech žil v Přerově. Mezi smutečními hosty nechyběl fotograf Jindřich Štreit nebo prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura. Obřad byl přístupný veřejnosti.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Jasný po přebírání Zlaté medaile, Akademie múzických umění (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Poslední rozloučení organizoval Zlín Film Festival ve spolupráci se Zlínským krajem a Městským divadlem Zlín. Na obřadu promluvil i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL a Vančura, zazněl i vzkaz herečky Drahomíry Hofmanové. Součástí posledního rozloučení bylo také promítání Jasného krátkého snímku Česká rapsodie z roku 1969.

Zemřel režisér trezorového filmu Všichni dobří rodáci. Vojtěchu Jasnému bylo 93 let

Číst článek

Jasný patřil mezi hlavní představitele české filmové nové vlny. Získal několik ocenění na mezinárodním festivalu v Cannes i Českého lva za přínos kinematografii. Točit začal v padesátých letech.

Později si pozornost získal mimo jiné filmem Až přijde kocour s Janem Werichem z roku 1963.

Stěžejní pak byl především snímek Všichni dobří rodáci z roku 1968 o deziluzi moravského venkova po nástupu komunistického režimu a střetech při znárodňování majetku sedláků a kolektivizaci.

Za osudový snímek obdržel Jasný v roce 1969 na festivalu v Cannes cenu za režii a pozvání do poroty dalšího ročníku, znamenal však pro něj také perzekuci ze strany československého totalitního režimu. Téhož roku Jasný emigroval a na čas zakotvil u západoněmeckých televizních zakázek. Jeho filmy skončily v Československu na dvě desetiletí v trezoru.

Za druhé světové války působil Jasný v odboji, byl dokonce britským agentem. Zhruba od poloviny 80. let žil v USA. Zvrat politických poměrů v Československu uvítal po listopadu 1989 dokumentem Proč Havel? z roku 1991. K filmařině se naposledy vrátil v roce 1999 dramatem Návrat ztraceného ráje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme