Nejlepší zahraniční film? Česko vyšle do boje o Oscara road movie Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové a televizní akademie. Vybírali z 21 českých hraných a dokumentárních filmů. Film Všechno bude získal cenu za nejlepší režii na letošním mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Konečné nominace na Oscary oznámí pořadatelé 22. ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Hollywood Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eliška Křenková, Jan František Uher a Tomáš Mrvík ve filmu Všechno bude

Eliška Křenková, Jan František Uher a Tomáš Mrvík ve filmu Všechno bude | Zdroj: Cinemart

„Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Všechno bude umístily filmy Domestik, Jan Palach, Toman nebo Úsměvy smutných mužů," uvedla České filmové a televizní akademie.

Konečné nominace na Oscary budou oznámeny 22. ledna. Vítězové budou poté vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu 24. února 2019 v Los Angeles.

Klučičí hrdinové ve filmu Všechno bude ujíždějí před dospělými do světa fantazie a nevinných lží

Číst článek

Snímek Všechno bude vznikl v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci. Inspirací pro něj byl policejní zpráva o třináctiletém chlapci, kterého v autě zastavila policie. Omerzu pak natočil netradiční road movie o dvou chlapcích, kteří se v ukradeném autě vydávají na cestu přes republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

Snímek hodnotila recenzentka serveru iROZHLAS.cz Kristina Roháčková. „Diváky si může získat právě to, že za nepřístupnou pózou a věčnými řečmi o sexu skrývají chlapci dobré srdce a vlastní zranitelnost. Kdyby totiž tuhle ochrannou bariéru před sebou neměli, museli by si přiznat, že jim jejich lumpárny procházejí zejména proto, že si žádný dospělý nedal tu námahu je zastavit," napsala v recenzi.

Hlavní postavy ztvárnili neherci Tomáš Mrvík a Jan František Uher. Podle Omerzua výběru předcházel dlouhý casting a natáčení důkladná příprava, nejprve s improvizací a až později se scénářem. Pro oba protagonisty byla zkušenost s natáčením motivací, herectví by se chtěli věnovat dál. Ve filmu hrají také Eliška Křenková, Lenka Vlasáková nebo Martin Pechlát.

Olmo Omerzu se narodil ve slovinské Lublani. V Česku absolvoval pražskou FAMU. V roce 2012 debutoval dramatem Příliš mladá noc, za který dostal na Cenách české filmové kritiky cenu za Objev roku. Natočil také celovečerní snímek Rodinný film, který získal Cenu za umělecký přínos na festivalu v Tokiu, dvě Ceny české filmové kritiky, Zlatého ledňáčka a také tři nominace na Českého lva včetně nejlepší režie.

Češi na Oscarech

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v téže kategorii získal v roce 1968 i Jiří Menzel za celovečerní debut Ostře sledované vlaky.

Zpátky na ‚místě činu‘. Film o Queen bude mít premiéru ve Wembley, kde odehráli jeden z největších koncertů

Číst článek

Nejznámější český režisér Miloš Forman získal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl nominován - za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za Amadea (1985), který vynesl cenu akademie také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.

Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) a Ondřej Trojan se Želary (2004), ani jeden ale neuspěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme