Zemřel oscarový režisér Friedkin, autor Vymítače ďábla. Mistrovi krimi filmů a hororu bylo 87 let

Ve věku 87 let v pondělí zemřel americký režisér, scenárista a producent William Friedkin, který obdržel Oscara za režii snímku Francouzská spojka (1971) a proslul jako mistr hororu filmem Vymítač ďábla (1973). S odvoláním na jeho manželku o úmrtí informoval web The Hollywood Reporter. V roce 2014 Friedkin převzal na karlovarském festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos pro světovou kinematografii.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do filmové historie se Friedkin zapsal redefinováním žánrů krimi a hororu

Do filmové historie se Friedkin zapsal redefinováním žánrů krimi a hororu | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Režisér zemřel v Los Angeles, uvedla jeho manželka, bývalá producentka a vedoucí studia Sherry Lansingová. „Měl nádherný život, skoro se dožil 88 let, vyjde mu nový film,“ řekla BBC. „Byl to ten nejskvělejší manžel na světě a nejlepší otec na světě,“ dodala.

Friedkin zemřel před premiérou svého nejnovějšího filmu The Caine Mutiny Court-Martial, který se bude promítat na filmovém festivalu v Benátkách, jenž začne 30. srpna.

„Ach jo... opravdový mistr kinematografie, jehož vliv tu bude navždy. Sbohem, Williame Friedkine,“ uvedl herec Elijah Wood na twitter.

Friedkin patřil k nejobdivovanějším režisérům z vlny geniálních filmařů, kteří se prosadili v 70. letech 20. století a proslavili se provokativními, individualistickými a protiautoritářskými snímky, píše The Hollywood Reporter.

Rodák z Chicaga už v začátcích kariéry v dokumentární tvorbě pro televizi (například ceněný Lid vs. Paul Crump) prokázal mimořádný talent pro sugestivní filmové vyjadřování, kterým byl schopen oslovit široké publikum i kritiky.

Studie lidského chování

Do filmové historie se Friedkin zapsal redefinováním žánrů krimi a hororu. Kriminální drama Francouzská spojka, který je příběhem o boji dvou newyorských detektivů proti pašerákům drog, s Genem Hackmanem v hlavní roli a horor Vymítač ďábla dohromady získaly sedm Oscarů a stejný počet Zlatých glóbů.

Kasovní trhák Vymítač ďábla je příběhem 12leté dívky posedlé démonem, s nímž se potýkají dva kněží. Média v době, kdy se promítal v kinech, informovala o tom, že diváci omdlévali a zvraceli na svých místech, zatímco jiní při odchodu ze sálu křičeli a třásli se.

Za jeden z nejoriginálnějších thrillerů 80. let je považován Friedkinův kontroverzní pohled na newyorskou sadomasochistickou subkulturu Na lovu (1980), zatímco akční drama Žít a zemřít v L. A. zaznamenalo úspěch u kritiky. V pozdějších letech zaujal hororovým thrillerem Brouk (2006) či černou komedií Zabiják Joe (2011).

„Moje filmy byly vždy studií lidského chování v jeho extrémních podobách,“ řekl Friedkin v rozhovoru v roce 2012. „Nejsou určeny mladým lidem, ale dospělým. Existuje nějaká hranice, kterou bych nepřekročil? ... Nevím,“ dodal.

Friedkin byl kritikem superhrdinských a sci-fi filmů. Ty byly podle něj důvodem, proč jeho vlastní filmy, které zažívaly vrchol popularity v 70. letech, zmizely z ohniska zájmu.

„Moje filmy do tohoto rámce nezapadají,“ řekl. Tuto změnu Friedkin poprvé zaznamenal v roce 1977, kdy natočil to, co sám považuje za svůj nejlepší film - dobrodružné drama Mzda strachu o čtyřech mužích převážejících náklad nitroglycerinu v Jižní Americe.

Tento film ale nevyvolal větší zájem a zastínil ho filmový hit ze stejného roku - Hvězdné války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme