Ironie, satira autorit a studie českého charakteru. Zahraniční média vzpomínají na Menzelovu tvorbu

Zahraniční média, včetně například serveru The Hollywood Reporter nebo magazínu Variety, s úctou zaznamenala úmrtí filmového tvůrce Jiřího Menzela. Připomněla zejména skutečnost, že spolu s Milošem Formanem a Věrou Chytilovou patřil v 60. letech k hlavním osobnostem takzvané nové vlny československého filmu. Zdůraznila přitom i silné sepětí jeho tvorby se spisovatelem Bohumilem Hrabalem.

Praha 7. září Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž článků zahraničních médií k úmrtí Jiřího Menzela.

Výběr z reakcí zahraničních médií na úmrtí Jiřího Menzela. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Filmy Jiřího Menzela se vždy vyznačovaly skrytým humorem, poznamenala k režisérově tvorbě agentura DPA. Jako příklad přitom uvedla scénu s orazítkováním nahého pozadí dívky ve filmu Ostře sledované vlaky, což podle agentury byla malá provokace v pruderní společnosti.

Média vesměs zaznamenala, že tento Menzelův první celovečerní snímek, natočený v roce 1966, získal v roce 1967 Cenu Americké akademie filmových umění a věd (Oscara) za nejlepší cizojazyčný film. A už tento snímek Menzel natočil podle literární předlohy svého oblíbeného autora Hrabala.

The Guardian a řada dalších k Menzelovu vztahu k Hrabalovi citují jeho obdiv ke spisovatelově schopnosti pozorovat lidi a vidět je takové, jací opravdu jsou. „Více než všechny ceny a medaile, které jsem za tento film dostal, jsem si cenil celoživotního přátelství s Hrabalem,“ citovala například agentura Reuters režisérovo vyznání v souvislosti s jeho nejúspěšnějším filmem Ostře sledované vlaky.

Po tomto uměleckém počinu pak následovala řada dalších snímků vycházejících z Hrabalovy tvorby – jako například Obsluhoval jsem anglického krále nebo velmi oceňovaní Skřivánci na niti. Tento film, zachycující život lidí odsunutých režimem na okraj společnosti, byl natočen už v roce 1969, diváci jej ale kvůli zákazu úřadů spatřili až po pádu komunistického režimu v roce 1989.

V této souvislosti také agentury a deníky připomínají, že po sovětské okupaci Československa Menzel podobně jako řada dalších filmových tvůrců upadl v nemilost.

Nicméně mnohá další následující Menzelova díla se podle Reuters stala pro českou diváckou obec filmovou klasikou. Patří mezi ně mimo jiné film Vesničko má středisková z roku 1985, který byl nominován na Oscara.

Renomovaný magazín Variety uvedl, že Menzelova umělecká tvorba je ověnčena řadou mezinárodních ocenění. Připomněl mimo jiné také, že Menzel byl i herec a že sehrál na osm desítek filmových a televizních rolí. Jeho poslední úlohou byla hlavní postava ve snímku Tlumočník slovenského režiséra Martina Šulíka.

The Hollywood Reporter kromě tvorby připomněl, že k oceněním, jichž se Menzelovi za život dostalo, patřily i pocty ve formě členství v porotách různých filmových festivalů. Server v této souvislosti zmínil festivaly v Benátkách, Šanghaji a Moskvě a dodal i cenu za celoživotní dílo, kterou Menzel dostal v roce 2013 na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.

Francouzská televize BFMTV na svém serveru poznamenala, že Menzel byl rovněž „občas herec, spisovatel a plodný divadelní režisér“. Připomněla také ocenění komandér francouzského Řádu umění a literatury, které se dostalo i Bohumilu Hrabalovi.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme