Protikuřácký zákon se letních kin netýká. Majitelé však mohou kouření zakázat

Takzvaný protikuřácký zákon platí už dva týdny. Nezapálíte si v hospodách, divadelních kavárnách nebo na zastávkách. Na letní kina se zákaz nevztahuje. I tak se ale můžou kuřáci setkat s omezeními. Zákon totiž umožňuje, aby o zákazu kouření rozhodoval vždy konkrétní majitel.

Praha / Kolín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní kino v Pardubicích

Letní kino v Pardubicích | Foto: Pardubické letní kino

Do dejvického letního kina přišlo asi 50 lidí, a tak se nad deseti z nich – kuřáky – v průběhu filmu vznáší obláček dýmu.

„Mně jako kuřákovi zákaz kouření v restauracích absolutně nevadí, neomezuje mě a vlastně ho docela i vítám. Ale nevidím důvod, proč by se to mělo zakazovat na veřejnosti," říká jeden z návštěvníků Radiožurnálu.

Stejný názor má i dramaturg letního kina Matěj Kubíček. „Co se týče vztahu toho zákona a našeho letního kina, tak tam žádný velký vztah mezi tím není. Prostě letní kino bylo a bude, lidé v něm kouřit mohli a můžou. Nemáme v plánu to nijak omezovat," říká.

Hrdý Budžes v ohrožení? Herci už si na jevišti nezapálí, divadla se obávají pokut

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že se zákaz kouření letních kin netýká. Záleží tak přímo na provozovateli, jestli se pro omezení kuřáků rozhodne, nebo ne. „Zákazy kouření a používání elektronických cigaret se podle zákona na letní kina, tedy vnější zábavní prostor, nevztahují. Zákon však provozovateli nebrání zákaz kouření v tomto prostoru stanovit," vysvětluje vedoucí tiskového oddělení ministerstva Ondřej Macura.

Třeba v Kolíně omezení chystají. Vedení místního letního kina původně zvažovalo, že kouření zakáže úplně. Nakonec ale rozhodli, že tam udělají kuřácký koutek. „Máme tady dvě lavičky vyhrazené pro kuřáky, od sedících diváků jsou vzdáleny cca 8 metrů. Prostor bude označen cedulí Zde je prostor pro kuřáky," říká ředitel letního kina Petr Hejcman.

Sezona letních kin se teprve rozjíždí. Někde začnou promítat o víkendu nebo příští týden a o zákazu kouření ještě rozhodnuto nemají.

Ondřej Jánoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme