Po dlouhé nemoci zemřel Alan Parker, režisér snímků Hořící Mississippi nebo Evita

Zemřel britský filmař Alan Parker, který režíroval například na Oscara nominované snímky Půlnoční expres a Hořící Mississippi či filmový přepis muzikálu Evita s Madonnou v hlavní roli. Informovala o tom s odvoláním na jeho rodinu agentura AP. Parker zemřel po dlouhé nemoci ve věku 76 let.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský filmař Alan Parker na festivalu v maltské Valletě v červnu 2016 | Foto: Darrin Zammit Lupi | Zdroj: Reuters

Parker patřil k žánrově nejvšestrannějším britským tvůrcům, v jehož filmografii figurují například hudební snímky (Sláva, Pink Floyd: The Wall nebo Commitments), dramata (Život Davida Galea, Andělin popel) či komedie (Střílejte na měsíc, Bugsy Malone). Zvrat v jeho kariéře znamenalo natočení úspěšného vězeňského dramatu Půlnoční expres, za nějž získal cenu BAFTA.

Pozici režiséra závažných témat si upevnil antirasistickým snímkem Hořící Mississippi, který mu vynesl nominaci na Oscara a Zlatý glóbus. Parkerovu rozmanitou tvorbu spojuje politická a sociální angažovanost.

Rád se vyjadřoval ke složitým tématům, ať už je to kontroverzní trest smrti v Životě Davida Galea, segregace Američanů japonského původu a jejich rodin za druhé světové války ve filmu Navštivte ráj nebo třeba válka ve Vietnamu ve snímku Křídla.

V roce 2002 ho britská královna Alžběta II. povýšila do rytířského stavu. Na odpočinku se podle rodiny rád věnoval malování a sítotisku.

ČTK, hvl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme