Amadeus, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Tanec s vlky. V 95 letech zemřel producent Pleskow

Ve věku 95 let v úterý zemřel filmový producent Eric Pleskow, který stál za světově proslulými snímky, jako je Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana, Tanec s vlky nebo Mlčení jehňátek. O jeho úmrtí ve Vídni informoval festival Viennale, jehož byl Pleskow od roku 1998 prezidentem. Za své největší životní štěstí považoval Pleskow to, že se mu v roce 1939 podařilo uprchnout před nacisty.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel filmový producent Eric Pleskow. | Zdroj: Profimedia

Pleskow, syn židovských obchodníků z Vídně, v roce 1939 na poslední chvíli uprchl před nacisty přes Francii, Belgii a Nizozemsko do Spojených států. V 70. letech stál v čele amerického filmového studia United Artists, jehož snímky tři roky po sobě získaly Oscara. Šlo o Přelet nad kukaččím hnízdem, Rockyho a Annie Hallovou.

Koncem 70. let založil studio Orion Pictures, které si rovněž připsalo obrovské úspěchy s filmy jako Amadeus, Tanec s vlky nebo Mlčení jehňátek. „Vezměte dojemný příběh, dobrý scénář a zapáleného režiséra,“ doporučil Pleskow filmařům ve své biografii.

ERIC PLESKOW (1924-2019)

It is with great sadness that we announce the passing of our president and friend Eric Pleskow.

15:42 – 01. 10. 2019

14 15

V roce 2010 německému týdeníku Die Zeit řekl, že do role psychopata Hannibala Lectera v Mlčení jehňátek se mu podařilo prosadit málo známého anglického herce Anthonyho Hopkinse, ačkoliv všichni v ní viděli Roberta De Nira.

Agentura DPA připomíná, že studia United Artists a později Orion Pictures byly první z amerických firem, které investovaly peníze do neanglicky mluvených filmů. Nebýt Pleskowa, nevznikl by například snímek Saló aneb 120 dnů sodomy nebo Poslední tango v Paříži.

Za své největší životní štěstí považoval Pleskow to, že se mu podařilo uprchnout před nacisty. „To, že ještě žiju a mám děti a vnoučata, je moje pomsta Hitlerovi,“ řekl letos Pleskow.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme