Zemřel oscarový režisér filmů Mlčení jehňátek a Philadelphia, bylo mu 73 let

Ve středu skonal režisér filmu Mlčení jehňátek Jonathan Demme. Třiasedmdesátiletý filmař podlehl komplikacím spojeným s onemocněním srdce a rakovinou jícnu. Demme získal za snímek o Hannibalu Lecterovi zlatou sošku Oscara. Natočil také drama Philadelphia, které se zaměřilo na AIDS a krizi kolem této nemoci.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Jonathan Demme v dubnu 2016 | Foto: Fotobanka Profimedia

Jonathan Demme, který se léčil od roku 2010, skonal ve středu ráno v New Yorku. Svůj první snímek natočil v 70. letech, největší úspěch mu ale přinesly filmy z počátku 90. let – Mlčení jehňátek a Philadelphia. Poslední film natočil v roce 2015. Na komedii Nikdy není pozdě s ním tehdy spolupracovala Meryl Streepová.

Thriller Mlčení jehňátek natočil Demme v roce 1991. Snímek získal sedm nominací na Oscara, z toho proměnil čtyři. Zlatou sošku si kromě Demmeho za režii odnesli mimo jiné herci Anthony Hopkins, který ztvárnil psychiatra a kanibala Hannibala Lectera, a také Jodie Fosterová za mladou agentu FBI.

Dalším jeho úspěšným snímkem bylo o dva roky později drama Philadelphia v hlavních rolích s hvězdami Tomem Hanksem a Denzelem Washingtonem. Snímek měl tentokrát pět nominací na Oscara, nakonec získal dvě zlaté sošky. Ačkoli Demme Oscara nezískal, cenu si odnesl mimo jiné právě Hanks.

 

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme