Zemřel 'pan účetní' Fantozzi. Italskému komikovi bylo 84 let

Italský komik Paolo Villaggio se proslavil zejména rolí účetního Uga Fantozziho ze série italských komedií. Předlohou pro bláznivého účetního byla postava, kterou ve svých knihách stvořil sám Villaggio. Zemřel v pondělí ráno v Římě ve věku 84 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan účetní Fantozzi se svou filmovou dcerou (vlevo) a filmovou kolegyní v říjnu 2015. | Foto: Maria Laura Antonelli/AGF/REX Shutterstock | Zdroj: Profimedia

Sám Villaggio je autorem námětů komedií Fantozzi, Tragéd Fantozzi, Maléry pana účetního, Fantozzi znovu zkouší, Báječný Fantozzi, Pan účetní jde do důchodu, Fantozzi v protiútoku, Fantozzi v ráji či Pan účetní opět zasahuje.

Rodák z Janovy si také zahrál ve filmu Federica Felliniho Hlas luny nebo ve filmech režisérů Marca Ferreriho a Maria Monicelliho, píše britský Independent

Oceňovaný herec

Villaggio se narodil 30. prosince 1932 v Janově a než se dostal k filmu přes kariéru kabaretního umělce, strávil pět let nezáživnou úřednickou prací. Již delší dobu byl podle médií nemocný a naposledy se léčil v římské nemocnici Gemelli.

Na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1992 dostal Zlatého lva za celoživotní dílo. V roce 2000 dostal obdobnou cenu, Zlatého leoparda, na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

ph, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme