Zemřela ikona francouzského filmu Anouk Aiméeová, bylo jí 92 let

Ve věku 92 let zemřela francouzská filmová a divadelní herečka Anouk Aiméeová. Agentuře DPA to v úterý v Paříži potvrdil její agent. Herečku nejvíce proslavilo účinkování ve filmu Muž a žena režiséra Claudea Lelouche. Zahrála si mimo jiné také ve filmech legendárního italského režiséra Federica Felliniho Sladký život a Osm a půl. Úmrtí Anouk Aiméeové potvrdila její dcera prostřednictvím svého instagramového účtu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anouk Aiméeová na snímku z roku 1959

Anouk Aiméeová na snímku z roku 1959 | Zdroj: Profimedia

Herečka se narodila v roce 1932 jako Nicole Françoise Dreyfusová v Paříži a účinkovala ve více než 50 filmech. Aiméeová patřila mezi velikány oboru, píše DPA. Fellini o ní řekl, že je nejlepší herečkou na světě po jeho manželce Giulietě Masinové. V první polovině 60. let minulého století byla v Itálii uctívána více než ve Francii, poznamenala agentura.

Ve věku 91 let zemřel francouzský herec Jean-Louis Trintignant. Ztvárnil básníka Špínu v Báječné Angelice

Číst článek

Svou nejslavnější roli však ztvárnila ve francouzském filmu Muž a žena, který v roce 1966 získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Sama za roli ovdovělé ženy, která se zamiluje do rovněž ovdovělého automobilového závodníka, obdržela Zlatý glóbus, Filmovou cenu Britské akademie (BAFTA) a byla nominována na Oscara. Film, v němž si zahrála po boku předloni zesnulého Jeana-Luise Trintignanta, je dodnes řazen mezi nejlepší milostné příběhy v dějinách světové kinematografie.

Filmovou kariéru herečky naplno odstartovala v roce 1949 shakespearovská adaptace Milenci z Verony, v níž ztvárnila roli Julie. Aiméeová byla často představitelkou tajemných, záhadných a krásných žen, které touží změnit svůj život. Byla několikrát vdaná, mimo jiné za britského herce Alberta Finneyho. Mezi její životní partnery krátce patřili také herci Warren Beatty a Omar Sharif.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme