Aukce filmových klapek na zlínském festivalu vynesla 2,75 milionu korun. Výtěžek podpoří začínající filmaře

Dražba umělecky ztvárněných filmových klapek v nedělí na zlínském filmovém festivalu vynesla v dosavadní historii akce rekordní částku 2,752 milionu korun. Dražba trvala několik hodin, své majitele našlo všech 125 klapek. Největší zájem byl o klapku Jaroslava Němečka s názvem Teskně hučí Niagara, která byla prodána za 111 tisíc korun. Výtěžek z aukce podpoří vybrané filmové projekty studentů a mladých tvůrců.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmové klapky jsou tradiční součástí Zlín Film Festivalu. Ten se letos koná 61. rokem (archivní foto) | Zdroj: Zlín Film Festival

Filmové klapky jsou tradiční součástí Zlín Film Festivalu. Ten se letos koná 61. rokem, Salon filmových klapek 24. rokem, řekla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

„Celková částka, kterou jsme letos získali, je úplně nejvyšší za celou historii konání Salonu filmových klapek. Můžeme tak podpořit začínající filmaře částkou 1,71 milionu korun. Zbytek výtěžku bude převeden do příštího ročníku projektu,“ uvedl prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura.

Autoři klapek

V letošním ročníku nechyběly tradičně klapky od Kristiana Kodeta, Kateřiny Miler, Ivy Hüttnerové, Jiřího Slívy, Ladislava Pálky nebo Borise Jirků.

Začíná druhý díl zlínského filmového festivalu. Zahájí ho animovaný snímek Myši patří do nebe

Číst článek

Přispěli i autoři, kteří malují klapky od prvního ročníku, jako jsou například Miroslav Göttlich či František Květoň.

Naopak poprvé filmovou klapku vytvořili Martin Houska, Petra Hřivnáčová nebo Markéta Urbanová, dcera známého kreslíře Petra Urbana. Dražila se i klapka Michala Škapa, výrazného představitele české graffiti scény.

Tři klapky pocházely ze zahraničí. Z Kanady zaslala své dílo Ludmila Zemanová, dcera režiséra Karla Zemana. Ze Slovenska do kolekce přispěli Andrej Augustín a Peter Marček. Druhým nejúspěšnějším dílem se stala klapka s názvem Námluvy od Kristiana Kodeta za 87 tisíc korun.

Podpora filmových projektů

Z výtěžku aukce jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN můžou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu.

Když medvědy honí mlsná. Nový večerníček nabídne příběhy věčně hladových kamarádů

Číst článek

Od roku 1998 tak podpořil z výtěžku aukce klapek více než 350 audiovizuálních a vizuálních projektů částkou přesahující 30 milionů korun, doplnila mluvčí festivalu.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo celkem 2749 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již téměř 41 milionů korun. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky s názvem Touhy plná, klapka rozevřená, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun.

Výstava klapek byla ve Zlíně otevřena v květnu, o měsíc později se klapky přemístily do Olomouce, Mladé Boleslavi a Brna. Salon se poté vrátil zpět do Zlína, kde se v těchto dnech koná druhá, podzimní část filmového festivalu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme