Těšil diváky po celém světě svou romantickou vizí. Ve věku 96 let zemřel italský režisér Franco Zeffirelli

Ve věku 96 let zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména adaptacemi Shakespearových děl, ale také moderním pojetím klasických oper.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 14:11 15. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z 10. července 1999 zachycuje Zeffirelliho na tiskové konferenci během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. | Zdroj: ČTK

Zeffirelli je považován za jednu z nejrespektovanějších uměleckých postav v Itálii, je uznáván jako filmový, divadelní i operní režisér. Zefffirelliho syn Luciano uvedl, že jeho otec skonal doma. „Chvíli trpěl, ale odešel klidně,“ řekl.

Zeffirelli těšil diváky po celém světě svou romantickou vizí a často extravagantními inscenacemi. S velkou pružností tvořil klasiku pro nejznámější opery na světě, od milánské La Scaly až po Metropolitní v New Yorku, a divadelní hry hry pro londýnské a italské scény.

Nepřišel jsem do Prahy dělat revoluci, tvrdí nový ředitel Opery Národního divadla a Státní opery

Číst článek

Filmové tvorbě se věnoval od 60. let, proslul především filmovými adaptacemi díla Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy (1967), Romeo a Julie (1968), Otello (1985) či Hamlet (1990).

V roce 1972 natočil film s náboženskou tematikou Bratr Slunce, sestra Luna o sv. Františkovi z Asissi. Následoval rozsáhlý televizní seriál s křesťanskou náboženskou tematikou Ježíš Nazaretský.

Zeffirelli věřil, že zdědil svou vášeň pro umění po svém dědečkovi - dirigentovi, píše Guardian. Narodil se 12. února 1923 a vyrůstal v italské Florencii. Studoval architekturu a umění, ale během prázdnin v Toskánsku byl okouzlen divadlem, kde viděl vystupovat pouliční umělce.

„Nikdy jsem v divadle ničemu nevěřil natolik, jako fantaziím, které ve mně ti vypravěči tenkrát vyvolali,“ napsal ve své autobiografii.

V roce 1994 se Zeffirelli stal členem italského senátu, sedm let zastupoval stranu Silvia Berlusconiho, Forza Italia. V roce 1999 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal cenu za mimořádný přínos světovému filmu, o pět let později mu byl udělen Řád britského impéria.

nkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme