Před 100 lety se narodil Friedrich Dürrenmatt. Výraznou stopu zanechal i v české kultuře

Přesně před sto lety se narodil spisovatel, grafik a jeden z nejvýznamnějších švýcarských dramatiků Friedrich Dürrenmatt. Toho proslavily například detektivní příběhy jako Soudce a jeho kat nebo Podezření, ale hlavně drama s názvem Návštěva staré dámy. To zanechalo výraznou stopu i v české kultuře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Friedrich Dürrenmatt se narodil před 100 lety ve švýcarském Konolfingenu | Foto: Roba / SiegfriedxPilz / United Archives | Zdroj: Reuters

Návštěvu staré dámy v roce 2018 zpracoval například i Český rozhlas. Titulní postavy vážené miliardářky, která si přijede do svého rodného města vyřídit účty z mládí, se tehdy ujala herečka Blanka Bohdanová. Pro tu byla role podle jejích slov hereckým dárkem.

„Samozřejmě že je to velká příležitost – ta role. Zvlášť když já už jsem opravdu stará. Protože to hrály i mladší herečky. No a já jsem tím byla strašně potěšená a říkala jsem si, že je to pro mě takový dárek na konci života i té kariéry,“ řekla herečka Českému rozhlasu při natáčení.

V tradiční divadelní formě zpracovalo Návštěvu staré dámy například i pražské Divadlo na Vinohradech, které má inscenaci režírovanou Janem Burianem dodnes na svém repertoáru. Titulní postavu tentokrát ztvárnila Dagmar Havlová.

Zfilmovaná díla

V Česku se nejslavnější Dürrenmattovo drama dostalo dokonce i na filmová plátna – konkrétně v roce 1999. Snímek natočil režisér Zdeněk Zelenka a představili se v něm například Jiřina Bohdalová, Alois Švehlík nebo Jan Šťastný. Dürrenmattova díla ale zaznamenávali i zahraniční filmaři. Slavný rakouský režisér Maximilian Schell například zpracoval zmíněný detektivní příběh Soudce a jeho kat.

Umělecký talent u Dürrenmattových v rodině zůstal. Friedrichova dcera Ruth je uznávanou skladatelkou a operní pěvkyní a po otcově vzoru se věnuje i literární tvorbě.

Josef Kaňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme