Hlavní cenu Grand Prix Architektů získala stavba městské haly v Modřicích od Atelier bod architekti

Letošní Grand Prix Architektů - Národní cenu za architekturu 2020 vyhrála Městská hala Modřice, kterou navrhl Atelier bod architekti. Betonová sportovní hala těsně přiléhá ke staršímu objektu školy, který nepřevyšuje, stejně jako další okolní zástavbu a měla by sloužit také jako komunitní centrum.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská hala Modřice | Zdroj: Webové stránky města Modřice

Pořádající Obec architektů ve čtvrtek ceny vyhlásila prostřednictvím předtočeného pořadu vysílaného na internetu. Do letošního 27. ročníku ceny bylo přihlášeno 180 projektů. Cenu za celoživotní přínos získal architekt Jiří Lasovský.

Další kategorie

V kategorii Novostavba cenu získal kostel Blahoslavené Marie Restituty v Brně od architekta Marka Štěpána, který tvoří jednoduché geometrické formy. Kostel je postaven na půdorysu kruhu, symbolu nebe a věčnosti, kruhová stavba je zakončena horním prstencovým oknem, které obepíná pod střechou kostel a na kterém je ztvárněna duha jako symbol smlouvy člověka s bohem.

Architektem roku je Zdeněk Fránek, podepsán je pod zámkem, kostelem i muzeem

Číst článek

Jako nejlepší rekonstrukci porota vybrala sídlo firmy Lasvit v Novém Boru, kterému novou podobu dalo studio ov architekti. Návrh podle jeho autorů současnou formou interpretuje typický dvoupodlažní sklářský dům a doplňuje areál v jeden funkční celek. Původní domy z počátku 19. století jsou doplněny o dva nové - jeden díky své fasádě vypadá jako skleněný dům a je prostorem pro kavárnu, jednací místností a knihovnou vzorků, Druhý je černý dům, který nabízí prostor pro představení vzorků 1:1, skleněných objektů, které mohou vážit i pět tun.

Jako nejlepší rodinný dům porota vybrala ten ve Znojmě od ateliéru Kuba & Pilař architekti, v kategorii Architektonický design a rekonstrukce zvítězil MCA Ateliér s Památníkem Jana Palacha ve Všetatech. K cenám, které se začaly udílet loni a odměňují nejlepší interiér, urbanismus a krajinářskou a zahradní tvorbu, přibyla jako novinka letošního ročníku cena za šetrnou stavbu. Vítězem této kategorie se stala Základní škola AMOS pro Psáry a Dolní Jirčany od autorů Ondřej Píhrt, Štefan Šulek a Ondřej Laciga.

Vedle Národní ceny za architekturu se každoročně uděluje také Česká cena za architekturu, kterou od roku 2016 pořádá Česká komora architektů. O tu letos soutěžilo 192 projektů, vítěz by měl být oznámen v listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme