Gymnázium v Jindřichově Hradci je národní kulturní památkou, i přes nesouhlas kraje a vedení školy

Gymnázium v Jindřichově Hradci nově získalo památkovou ochranu. Po šesti letech řízení prohlásilo ministerstvo kultury budovu a přilehlou zahradu národní kulturní památkou.

Jindřichův Hradec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál školy od významného pražského architekta Bedřicha Bendelmayera z roku 1923 podle resortu představuje důležitou ukázku architektonicky hodnotné veřejné stavby z prvních let samostatné republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gymnázium v Jindřichově Hradci navštívila Lucie Hochmanová

Projektant Jiří Dluhoš byl první, kdo v roce 2014 podal návrh na prohlášení jindřichohradeckého gymnázia národní kulturní památkou. Jedním z mnoha důvodů bylo podle něj například detailní propracování schodiště.

Návrh později podpořila i bývalá studentka školy Dagmar Zadražilová, která se při svém pozdějším studiu na univerzitě v Cambridge věnovala problematice adekvátního uchovávání architektonického dědictví. „Řada budov, které se zachovaly dobře zvenku, jsou uvnitř zničené, ale tady tomu tak není. Je tu zachovalé schodiště, dveře, mozaiky, svítidla, a to je úžasná věc,“ připomněla pro Český rozhlas České Budějovice.

Nadčasová budova

Architekt Bedřich Bendelmayer postavil na začátku 20. let minulého století podle Jiřího Dluhoše i Dagmar Zadražilové moderní a nadčasovou budovu pro potřeby školy. V několika učebnách například využil stupňovitého uspořádání.

To je i téměř po stovce let stále funkční. Potvrzuje to Hana Hančová, která v jedné z těchto poslucháren vyučuje chemii. „Učebna je koncipovaná velmi dobře. Díky stupňovitosti i žáci, kteří sedí v zadních lavicích, velmi dobře vidí na to, co se odehrává na katedře. Myslím, že i akustika je dobrá,“ popsala.

‚Místo prodchnuté industriálním duchem.‘ Liberec předělává 150 let starou slévárnu na kulturní centrum

Číst článek

Ne vše ve škole ale odpovídalo moderním požadavkům, a tak v podkroví vznikla před deseti lety půdní vestavba. Ani to ale podle Jany Štorkové z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích na celkové hodnotě budově neubralo. „Hodnotili jsme, zda právě tato přístavba nepoškozuje památkovou hodnotu, a došli jsme k tomu, že to ne,“ uvedla.

Problémy s opravami

Přesto ředitelka školy Lenka Vetýšková podala proti prohlášení budovy památkou k ministerstvu hned dva rozklady. „Rozkládala jsem proto, že si nemyslím, že by naše budova musela být kulturní památkou. V roce 2010 se tady dělaly rozsáhlé stavební úpravy a druhá věc je samozřejmě časová a administrativní zátěž, protože my na všechny stavební úpravy máme pouze sedm týdnů v roce,“ vysvětlila.

Ministerstvo přesto dalo za pravdu památkářům, a protože budovu i přes úpravy považuje za významnou ukázku architektonicky hodnotné veřejné stavby z prvních let samostatné republiky, památkovou ochranu jí udělilo.

Každou další stavební úpravu tak škola bude muset konzultovat s památkáři. Hana Šímová, vedoucí krajského odboru školství, věří, že ani mimořádný status budovy nebude komplikovat další rozvoj jindřichohradeckého gymnázia. „Prohlášení kulturní památkou není proti existenci této školy, škola se s tím prostě srovná a zřizovatel také,“ dodala.

Jindřichohradecké gymnázium je druhou školou zřizovanou Jihočeským krajem, která v budově prohlášené národní kulturní památkou sídlí. Památkovou ochranu má také gymnázium v Prachaticích.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme