Hadí lázně zůstanou kulturní památkou, rozhodl Zaorálek. Definitivně zrušil verdikt svého předchůdce

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD definitivně potvrdil památkovou ochranu Hadích lázní v Teplicích. Znovu tak změnil rozhodnutí svého předchůdce Antonína Staňka z ČSSD, který loni krátce před svým odchodem z funkce odňal chátrající klasicistní stavbě v památkové zóně lázeňského města status kulturní památky.

Teplice/Praha (Aktualizováno: 14:18 27. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hadí lázně. Svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

Hadí lázně. Svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na základě odvolání účastníka řízení znovu zasedla rozkladová komise. Dostal jsem výsledek a na základě toho definitivně rozhoduji památkovou ochranu lázní nesnímat,“ řekl ve čtvrtek ministr kultury Lubomír Zaorálek novinářům.

Rozkladová komise podle něj podpořila jeho původní rozhodnutí z loňského prosince, které znamenalo, že Hadí lázně zůstanou památkou. Proti němu se majitel lázní odvolal. Proti rozhodnutí ministra jako druhoinstančního orgánu se již odvolat nelze.

Objekt lázní patří podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který měl původně v plánu ho opravit a provozovat v něm lázně. Návrhy na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívají v praktickém zbourání budovy a stavbě nové.

Podle statického posudku je možné Hadí lázně v Teplicích zachránit

Číst článek

Antonín Staněk loni poslední hodiny v úřadu vydal rozhodnutí, podle kterého Hadí lázně už nejsou kulturní památkou.

Podle serveru Neovlivní.cz tak vyšel vstříc Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory druhé prezidentské kampaně Miloše Zemana, jinak také největšího Staňkova zastánce na politické scéně.

Zaorálek loni nechal Staňkovo rozhodnutí přezkoumat a na návrh příslušné komise vydal rozhodnutí, že Hadí lázně zůstanou kulturní památkou.

Podle komise památková zóna, uvnitř které se Hadí lázně nachází, k ochraně veřejného zájmu nestačí a nejsou ve smyslu památkového zákona splněny mimořádně závažné důvody pro zrušení prohlášení objektu za kulturní památku.

Třešňák nabídl budovu městu za 18 milionů korun. Tepličtí zastupitelé v prosinci schválili záměr koupě objektu podle znaleckého posudku, a to za 6,8 milionu korun. Náklady na celkové opravy Hadích lázní město odhadlo na zhruba 20 milionů korun.

Klasicistní budova byla kulturní památkou od roku 1958, svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme