Alexandrovci se vracejí do Česka. Koncerty mají být vzpomínkou na zemřelé kolegy

Alexandrovci zahájí své další turné po Česku. Začínají ve čtvrtek ve Zlíně a pak pokračují v dalších devíti městech včetně Hradce Králové, Českých Budějovic a Prahy. Zazpívají tam i šlágry jako Svatá válka, Kaťuša nebo Smugljanka. Ruský pěvecký a taneční sbor vzpomene koncerty na kolegy, kteří zahynuli v prosinci při letecké tragédii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandrovci chtějí svými vystoupeními uctít zemřelé kolegy | Zdroj: Reuters

„Na těžkou tragédii nemůžeme zapomenout, ale život jde dál. Několik měsíců po leteckém neštěstí jsme měli v Moskvě první koncert. Tomu předcházel velmi přísný konkurz. Vybírali se členové jak do orchestru, tak do taneční části souboru - do baletu,“ říká Michail Maruševskij, zástupce vedoucího souboru.

Na volná místa se přihlásilo více než 2000 lidí z celého Ruska. Jen o pozici barytonistů mělo zájem 360 zájemců. Konkurz byl náročný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandrovce před zahájením jejich českého turné ve Zlíně vyzpovídal Ondřej Bambas

„Operní pěvec zazpívá velice jednoduše jakoukoliv operní árii. Ale v rámci konkurzu jsme museli zazpívat i lidovou píseň nebo romanci. Opera trvá tři hodiny. Za tu dobu může zpěvák ukázat své schopnosti bez problémů. Ale píseň má jen tři minuty a život tak musíme prožít během takto krátké doby. To bylo pro mě nejsložitější,“ vysvětluje basista Kuzma Rybalkin.

V Česku vystoupil soubor poprvé před 80 lety. Alexandrovce sem táhne ale ještě hlubší historie.

Čína má novou literární hvězdu. Příběh odrážející tvrdý život milionů přitom nevyšel tiskem

Číst článek

„Učitel Alexandra Alexandrova se jmenoval Oldřich Havránek. Byl šéfdirigentem sboru Balšovo těatru (Velkého divadla - pozn. red.). A šéfem Balšovo těatru byl jistý Váša Suk. Oni se všichni tři sešli v Operním divadle Konstantina Stanislavského a myšlenka založit vojenské soubory byla právě u Oldřicha Havránka,“ vysvětluje hudební historik a moderátor vystoupení Jiří Klapka.

Speciálním hostem turné je tentokrát francouzská skupina Gipsy4Ever. S ní představí ruští hudebníci nejznámější hity kapely Gipsy Kings. Do 22. května navštíví Alexandrovci deset měst, někde vystoupí dvakrát.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme