Zpěvačka Nětrebková žaluje Metropolitní operu za zrušená představení. Požaduje 360 tisíc dolarů

Ruská operní pěvkyně Anna Nětrebková žaluje newyorskou Metropolitní operu a jejího generálního ředitele Petera Gelba kvůli zrušeným představením. Operní dům s divou přerušil vztahy po ruské invazi na Ukrajinu, zpěvačka je na ukrajinském sankčním seznamu. Nětrebková si v žalobě podané na Manhattanu stěžuje na duševní újmu i ponížení a žádá odškodné nejméně 360 tisíc dolarů (7,9 milionu Kč), informovala v pátek agentura AP.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Netrebko

Nětrebková má 16. října vystoupit v Praze ve Smetanově síni Obecního domu | Zdroj: Profimedia

Nětrebková operní dům obvinila z pomluvy a porušení smlouvy. Tvrdí, že jí opera v New Yorku způsobila „vážné duševní utrpení a citové strádání“, které zahrnovalo „deprese, ponížení, rozpaky, stres a úzkost a emocionální bolest a utrpení“, cituje ze žaloby AP.

Zaorálek: Koncert Anny Nětrebkové v Praze nám vadí, ale byznys českých podnikatelů v Rusku ne?

Číst článek

Pěvkyně si také stěžuje, že přišla o podporu amerických fanoušků a musela se ztrátou prodat svůj newyorský byt.

Podle manažera Nětrebkové z ní Metropolitní opera udělala „obětního beránka, na kterém ukazovala, jak se distancuje od Ruska a podporuje Ukrajinu“. Žaloba tvrdí, že Nětrebková byla diskriminována kvůli své národnosti.

V New Yorku debutovala Nětrebková v roce 2022 a za každé plánované vystoupení měla inkasovat nejvyšší možný honorář 17 tisíc dolarů (374 tisíc Kč). Některých představení nasmlouvaných až do sezóny 2025-2026 se sama vzdala, dalších asi 40 ale opera podle žaloby jednostranně zrušila.

Vystoupení v Praze?

Nětrebková má 16. října vystoupit v Praze ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti. Zrušení koncertu minulý týden doporučil náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil.

V myšlenkách jsem s oběťmi této války a s jejich rodinami, odsoudila ruská pěvkyně vpád na Ukrajinu

Číst článek

Definitivní rozhodnutí je ale na městské společnosti. Její ředitel Vlastimil Ježek ve čtvrtek serveru Seznam Zprávy řekl, že zatím neviděl přesvědčivý argument ke zrušení představení.

Ve Spojených státech Nětrebková nevystupuje, v červnu ale byla hvězdou oslav 100. sezóny ve Veroně v Itálii. V srpnu by měla vystoupit v Teatro Colon v Buenos Aires v Argentině, na příští sezónu má sjednané koncerty v operách v Berlíně, Miláně nebo Paříži, píše AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme