‚Budeš nám chybět!‘ Lidé se na pohřbu rozloučili s královnou soulu Arethou Franklinovou

Spojené státy se v pátek loučily s královnou soulu Arethou Franklinovou, která 16. srpna v 76 letech podlehla rakovině slinivky. Pohřeb v Detroitu byl naplánován zhruba na pět hodin a konec lze tedy očekávat po 22.00 SELČ. Mezi smutečními řečníky vystoupil mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton, kterému Franklinová zazpívala při jeho inauguraci v roce 1993.

Tento článek je více než rok starý.

Detroit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvačka byla uložena v pozlacené rakvi a stejnou barvu měly i její šaty. Během ceremonie pak bylo víko rakve uzavřeno.

Zemřela Aretha Franklinová. ‚Královně soulu‘ bylo 76 let

Číst článek

Do kostela apoštolské církve v Detroitu, kde se pohřeb konal, tělo ženy s výjimečným hlasem přivezl Cadillac LaSalle z roku 1940. Stejný vůz podle deníku USA Today vezl v roce 1984 i tělo zpěvaččina otce C. L. Franklina, který byl známým reverendem a bojovníkem za lidská práva.

Pohřeb byl prolnut projevy a hudebními vystoupeními mimo jiné Chaky Khanové, Jennifer Hudsonové, Ronalda Isleye a Stevieho Wondera. Organizátoři nicméně předem ujišťovali, že poslední rozloučení bude pieta a ne show. Pieta se ale nesla v uvolněné atmosféře a hosté se během hudebních vystoupení pohupovali do rytmu.

Biskup Charles Ellis, který za přípravou pohřbu stojí, chtěl, aby pieta posloužila ostatním i jako duchovní probuzení. „Nezáleží na tom, kolik peněz máte. Nezáleží na tom, jak slavní jste, protože na konci dne všichni skončíme v rakvi,“ řekl. „Tohle je skutečný život, který prožíváme,“ dodal.

Michael Jackson by oslavil šedesátiny. V Praze mu kdysi tleskalo 120 tisíc fanoušků

Číst článek

Clinton ve vzpomínkovém projevu prohlásil, že Franklinová měla dechberoucí talent a že dokázala okouzlit publikum nehledě na svou nemoc. Prohlásil také, že po celý svůj život byl Arethin oddaný fanoušek. Zavzpomínal i na to, jak se s ní loni setkal v zákulisí při jejím posledním veřejném vystoupení, kterým byla charitativní akce v Harlemu pro nadaci Eltona Johna.

Clinton se omluvil hostům, aby mu odpustili, že byl šťastný, když v pátek do kostela přijel a rakev byla ještě otevřená. „Zajímalo mě, co má přítelkyně bude mít v pátek na sobě,“ dodal k pobavení hostů.

Tělo Franklinové během veřejného vystavení bylo každý den oděno do jiných šatů. V závěru projevu Clinton pustil na svém mobilu zpěvaččinu píseň Think.

Před příjezdem rakve s pozůstatky čekaly před kostelem stovky fanoušků Franklinové. Ještě v pátek se objevily spekulace, že pohřbu bude přítomen i Barack Obama, který byl prvním a zatím jediným černošským prezidentem USA.

V Británii našli první demonahrávku tehdy šestnáctiletého Davida Bowieho. V září půjde do aukce

Číst článek

Na jeho inauguraci v roce 2009 mu Franklinová podobně jako Clintonovi zazpívala. Mluvčí Obamových ale stejně jako na počátku tohoto týdne prohlásil, že někdejší prezident s bývalou první dámou v kostele nebudou.

Obama stejně jeho předchůdce George Bush mladší do Detroitu nepřijel, oba ale zaslali prohlášení věnované Franklinové. Obama zpěvačku ocenil za to, že odrážela americký příběh a že její hudba zachycovala nejhlubší lidské tužby. Bush napsal, že Franklinová byla ženou s hlubokým charakterem a milujícím srdcem.

Na pohřbu promluvila také vnučka Franklinové Victorie, která prohlásila, že bude vždy chovat v srdci část odkazu své babičky. „Nic mně neznělo líbivěji než hlas mé babičky. Ten hlas uklidňoval,“ řekla.

Syn Franklinové Edward se s matkou rozloučil písní Mercy Mercy Me, kterou nazpíval Marvin Gaye.

Veřejnost se s Franklinovou mohla rozloučit v úterý a ve středu v rotundě detroitského Muzea afro-amerických dějin Charlese H. Wrighta, kde bylo její tělo vystaveno v pozlacené rakvi a kam přišly tisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme